Tylko do 2 maja można złożyć zeznanie podatkowe za rok 2022. Co jednak, gdy ktoś nie złoży PIT-u w terminie? Takiemu podatnikowi grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Z tego względu warto jak najszybciej zastosować szczególne środki służące zaniechaniu ukarania podatnika. Spóźniony PIT może mieć bowiem poważne konsekwencje.
Spóźniony PIT za 2022 r.: jaka jest możliwa kara?
Większość podatników może liczyć na to, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje za nich rozliczenie roczne; wstępnie uzupełniona deklaracja znajduje się w usłudze Twój e-PIT. Co więcej, nawet jeśli podatnik, za którego KAS przygotowała rozliczenie (mowa o deklaracjach PIT-37 i PIT-38), nie zaloguje się do systemu i nie dokona zmian, to jego zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane (w tym roku proces automatycznej akceptacji zeznań rozpocznie się o północy 3 maja). Tym samym tej grupie podatników nie grozi spóźniony PIT za 2022 r. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik zaloguje się do systemu, wprowadzi zmiany w deklaracji, ale nie zapisze ich i nie prześle zeznania – w takim wypadku automatyczna akceptacja zeznania nie będzie możliwa. Dodatkowo należy pamiętać, że PIT-28 i PIT-36 również nie zostaną automatycznie zaakceptowane – wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
Jeśli jednak podatnik nie może liczyć na usługę Twój e-PIT i wstępnie przygotowaną deklarację podatkową (mowa m.in. o przedsiębiorcach), rozlicza się PIT-28 czy PIT-36 albo zdecydował się na wprowadzenie zmian w przygotowanej deklaracji PIT-37 lub PIT-38, musi dokonać rozliczenia we właściwym terminie. W 2023 r. podatnicy mają na to czas jedynie do 2 maja.
Co jednak, jeśli podatnik nie złoży deklaracji w terminie? W takiej sytuacji grozi mu odpowiedzialność karno-skarbowa. Jeśli kwota, na którą została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publiczno-prawna nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym, zagrożonym karą grzywny od 349 do 69,8 tys. zł. Jeśli jednak kwota przekracza wspomniany limit, to potencjalnie mowa już o przestępstwie skarbowym.
Dodatkowo, oprócz „głównego” podatku (gdy występuje niedopłata podatku) trzeba liczyć się jeszcze z koniecznością zapłaty odsetek za zwłokę. Spóźniony PIT oznacza również brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy przekazania 1,5 proc. na OPP.
Spóźniony PIT za 2022 r.: co można zrobić?
Co może zrobić podatnik, który nie złożył zeznania w terminie? W pierwszej kolejności należy oczywiście złożyć zaległe zeznanie; później – uregulować podatek wraz z należnymi odsetkami. Na końcu natomiast – złożyć czynny żal, który pomoże uniknąć konsekwencji karno-skarbowych. Warto pamiętać, że czynny żal (którego adresatem jest Urząd Skarbowy) powinien zawierać wyjaśnienie, dlaczego podatnik nie wywiązał się ze swojego obowiązku w terminie. Należy jednocześnie podkreślić, że jeśli podatnik zapłaci podatek wraz z odsetkami, złoży zeznanie i następnie – czynny żal, nie musi obawiać się kary grzywny.