Nieumiarkowane spożycie alkoholu potrafi być zgubne, dlatego z procentami zawsze trzeba postępować ostrożnie. Metabolizm alkoholu zachodzi z teoretycznie stałą dynamiką, wynoszącą do około 0,2 promila na godzinę. To jednak tylko teoria. W praktyce tempo może być różne, gdyż zależy od wielu czynników.
Polskie prawo stanowi, że do 0,2 promila alkoholu we krwi jest dopuszczalnym poziomem po spożyciu, ale już poziom powyżej 0,5 promila jest traktowany jako stan nietrzeźwości i grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi, włącznie z karą pozbawienia wolności i konfiskatą auta.
Płeć, waga, wiek a spożycie alkoholu – na każdego procenty działają nieco inaczej
Czas potrzebny na zmetabolizowanie alkoholu zależy od wielu elementów. Między innymi od tego, czy alkohol piliśmy na pusty żołądek, czy po posiłku. Indywidualne różnice w metabolizmie mogą wynikać również z wieku, płci, wagi, rodzaju i ilości spożytego trunku. Także przyjmowane leki mogą modyfikować sposób, w jaki organizm radzi sobie z procentami.
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, ile musi minąć, aby po zakrapianej imprezie móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jednak nie warto ryzykować i zdawać się wyłącznie na dobre samopoczucie. Nierzadko bowiem zdarza się, że kierowca, pomimo że czuje się dobrze, to poziom alkoholu we krwi przekracza u niego dopuszczalne w Polsce 0,2 promila.
Zbadaj się, zanim wsiądziesz za kółko. Inaczej możesz mieć problemy
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, lepiej nie wsiadaj za kierownicę. Aby się upewnić, najlepiej jest przeprowadzić test na zawartość alkoholu we krwi przy użyciu alkomatu, dostępnego na posterunkach policji lub stacjach benzynowych.
Wstępnie swój stan trzeźwości można określić za pomocą internetowego kalkulatora, który określi, ile może zająć organizmowi zmetabolizowanie spożytego alkoholu. Jednak taki algorytm dostarcza jedynie szacunkowych wyników, a więc nie zawsze wiarygodnych. Ostrożnie przyjmuje się, że organizm na spalenie 20 gramów czystego alkoholu potrzebuje średnio 2–3 godzin i że 250 ml piwa o średniej mocy, 30 ml czystej wódki lub 100 ml lekkiego wina zawierają 10 gramów tej substancji.
Kary za prowadzenie pojazdu, będąc pod wpływem alkoholu, zależą od stężenia alkoholu we krwi. W najłagodniejszym przypadku prowadzenie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem zagrożonym grzywną nie niższą od 2500 zł albo aresztem, zakazem prowadzenia pojazdów do 3 lat oraz 15 punktami karnymi. Trzecie złamanie przepisów w podobnych okolicznościach skutkuje dożywotnią utratą prawa jazdy. Dodatkowo w 2024 roku w życie weszły przepisy, na mocy których nietrzeźwym kierowcom można skonfiskować samochód.