Sprzedaż nieruchomości – mieszkania, domu lub działki – może rodzić obowiązek podatkowy. Warto jednak wiedzieć, że często możliwa jest sprzedaż nieruchomości bez podatku, zwłaszcza jeśli chodzi o mieszkanie czy dom zapisane w spadku. Potwierdza to również fiskus.
Sprzedaż nieruchomości bez podatku
Co do zasady są dwa sposoby, by nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości. Pierwszy z nich to sprzedaż po pięciu latach od nabycia nieruchomości. Drugi – sprzedaż wcześniej, ale z wykorzystaniem środków nabytych dzięki transakcji na własne cele mieszkaniowe (w zależności od kwoty podatek do zapłaty będzie albo niższy, albo nie trzeba go będzie płacić w ogóle). Jak się jednak okazuje, sprzedaż nieruchomości bez podatku jest także możliwy, jeśli nie jest spełniony żaden z powyższych warunków. Chodzi o sytuację, gdy sprzedający nabył nieruchomość w drodze dziedziczenia.
Zgodnie z interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 maja (nr 0113-KDIPT2-2.4011.220.2023.2.EC), sprzedaż nieruchomości bez podatku, nabytej w drodze dziedziczenia, jest możliwa, jeśli zmarły był jej właścicielem przez co najmniej pięć lat. Ten okres należy liczyć od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.
Taka interpretacja w zasadzie nie powinna dziwić, jeśli uwzględnimy art. 10 ust. 5 ustawy o PIT:
W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a–c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Zgodnie z tym przepisem, w przypadku odziedziczonej nieruchomości, istotne będzie, kiedy nabył ją spadkodawca – a nie spadkobierca. Jednocześnie oznacza to, że jeśli spadkodawca posiadał nieruchomość przez okres krótszy niż pięć lat, to spadkobierca – chcąc sprzedać nieruchomość praktycznie natychmiast po jej odziedziczeniu – musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.
Sprzedaż udziału w spadku na rzecz innego spadkobiercy bez zwolnienia z podatku
Jednocześnie w innej interpretacji, z 5 czerwca 2023 r. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.261.2023.2.MK) dyrektor KIS wyjaśnia, że zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja spadkobiercy, który chce sprzedać udział w spadku na rzecz innego spadkobiercy. Nawet jeśli spadkodawca posiadał nieruchomość przez okres dłuższy niż pięć lat, sprzedaż udziału w tej nieruchomości będzie objęta obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Przywołany przepis ustawy o PIT odnosi się bowiem wyłącznie do odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, a nie – udziałów w spadku. Warto zatem mieć na uwadze fakt, że udział w nieruchomości jest w takiej sytuacji traktowany zupełnie inaczej.