Właściciele nieruchomości zobowiązani są do uiszczania podatku od nieruchomości. Nie dotyczy to jednak wyłącznie mieszkań, domów czy działek, ale też np. garaży. Stawka podatku od nieruchomości była jednak w takiej sytuacji uzależniona od kilku kwestii – m.in. tego, czy miejsce garażowe w budynku mieszkalnym wielorodzinnym zostało wyodrębnione, czy też nie – oraz czy jest ono przynależne do lokalu, czy nie. TK wydał wyrok w tej sprawie.
Osoby, które kupują mieszkanie od dewelopera, często decydują się również na zakup miejsca garażowego, zlokalizowanego najczęściej w podziemnej hali. Istotne jest jednak to, czy miejsca te przynależą do lokalu, czy też może są wyodrębnione i mają odrębną księgę wieczystą.
Stawka podatku od nieruchomości a garaż w budynku
Dlaczego to takie ważne? Chodzi o stawkę podatku od nieruchomości. Stawka podatku dla budynków lub ich części mieszkalnych nie może przekroczyć (przynajmniej obecnie) 1 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej. W przypadku budynków lub ich części pozostałych (jeśli nie są sklasyfikowane jako do celów mieszkalnych) stawka ta jest znacznie wyższa – i wynosi maksymalnie 9,71 zł za mkw. powierzchni użytkowej.
Do tej pory miejsca garażowe, jeśli przynależały do lokalu mieszkalnego, były traktowane jako część mieszkalna budynku – i tym samym objęte były niższą stawką nieruchomości. Jeśli jednak nie przynależały do lokalu, a były wyodrębnione i posiadały własną księgę wieczystą, to były już traktowane jako „części pozostałe” – co skutkowało znacznie wyższą maksymalną stawką podatku od nieruchomości. I to mimo tego, że de facto miejsce garażowe jest przecież cały czas wykorzystywane w tym samym celu.
TK uznaje obecne przepisy za niezgodne z Konstytucją
Co jednak istotne dla właścicieli wyodrębnionych miejsc garażowych, Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że z punktu widzenia prawa podatkowego nie istnieją podstawy prawne, by miejsca garażowe w budynkach wielorodzinnych były traktowane jako „kategoria niejednolita”. Jak stwierdził sędzia Jakub Stelina, w świetle prawa właściciele miejsc garażowych powinni być traktowani tak samo, jeśli chodzi o stawkę podatku od nieruchomości.
TK zwrócił też uwagę na fakt, że zróżnicowanie stawek podatku od nieruchomości w zależności od charakteru prawnego stanowiącego przedmiot prawa własności jest sprzeczne z kryterium, które zostało przyjęte w ustawie dotyczącej stawek podatkowych. Trybunał podkreślał również, że miejsce postojowe w wielostanowiskowym garażu powinno być traktowane (bez względu na to, czy przynależy do lokalu) jako element mieszkania, ponieważ zaspokaja podstawowe potrzeby bytowe ludzi w zakresie zamieszkiwania – i niezależnie od charakteru prawnego pełni tę samą funkcję.
Co jednak istotne, TK odroczył wejście w życie wyroku – przepisy przestaną obowiązywać dopiero 1 stycznia 2025 r. Trybunał tłumaczył to m.in. koniecznością zapewnienia stabilności budżetów samorządów.