UOKiK podjął decyzję w sprawie platform streamingowych. Chodzi między innymi o niedozwolone praktyki Amazon Prime

Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji
UOKiK podjął decyzję w sprawie platform streamingowych. Chodzi między innymi o niedozwolone praktyki Amazon Prime

Ostatnia decyzja UOKiK zadowoli wszystkich klientów platform streamingowych. Urząd zajął się m.in. serwisami Amazon Digital UK, Amazon EU, Amazon Prime i Prime Video. Decyzja UOKiK ma wpływ na ukrócenie niedozwolonych praktyk podnoszenia cen w trakcie trwania subskrypcji, w ramach tzw. milczącej zgody. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny mówił w swojej wypowiedzi między innymi o konieczności ich zmiany z korzyścią dla konsumentów.

Z platform streamingowych korzysta już około 40 proc. Polaków

Odsetek wykupionych subskrypcji na platformach typu Amazon czy Netflix rośnie. Z raportu SubskrypcjePL Digital Poland wynika, że statystyczny mieszkaniec Polski korzystał w 2021 r. z 5,7, subskrypcji, gdy rok wcześniej liczba ta wynosiła 3,9 wykupionych abonamentów. Do tego typu usług zaliczymy oczywiście wszelkiego rodzaju platformy streamingowe, ale także usługi dla domu czy ubezpieczenia. Urząd przyjrzał się między innymi praktykom streamingów Amazon, choć na celowniku są także inne platformy. Rynek subskrypcji staje się niezwykle szeroki, a UOKiK zapowiada monitorowanie także platform abonamentów na suplementy czy hulajnogi miejskie.

Decyzja UOKiK wpływa między innymi na zmianę złych praktyk największych platform video

Platformy z rodziny Amazon stosowały niedozwolone praktyki, które polegały na zawyżaniu ceny subskrypcji w trakcie trwania odnawialnego abonamentu. W ten sposób łamały prawo, które nie pozwala na podnoszenie ceny usługi w trakcie jej trwania bez zgody klienta. Przypisanie do konta karty płatniczej powodowało, że klienci byli stawiani przed faktem dokonanym i nie mogli zrobić nic w związku ze zmianą ceny abonamentu. Zdaniem prezesa UOKiK zmienione warunki usługi nie powinny wiązać konsumentów, jeżeli nie wyrazili na to zgody.

Warunki umowne powinny uczciwie regulować obowiązki stron umowy. Wydaje się więc, że decyzja UOKiK to początek walki z nieuczciwymi praktykami największych platform streamingowych, działających na terenie Polski. Klienci, jako słabsza strona umowy, powinni być szczególnie zabezpieczeni przed złymi procederami. Powoływanie się na tzw. milczącą zgodę jest zatem bezzasadne i według prezesa UOKiK powinno być praktyką wyeliminowaną z rynku subskrypcji.

Decyzja UOKiK sprawia, że Amazon wyśle zawiadomienia do swoich klientów

Zawiadomienia będą dotyczyły zmian warunków umownych i zakwestionowanych klauzul, które nie będą już stosowane. Klienci, którzy będą chcieli wykupić subskrypcję, zostaną objęci nowymi warunkami umownymi. UOKiK prowadzi także równolegle postępowania wyjaśniające, które dotyczą Apple, Disney+, Google (z YouTube Premium), HBO Max, Microsoft (z GamePass), Netflix, Sony (z PlayStation Plus).