Sektor finansów i nieruchomości w Polsce wkracza w II kwartał roku z wyraźnymi sygnałami ożywienia na rynku pracy. Według najnowszego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” aż 30 proc. firm działających w tej branży planuje powiększyć swoją załogę. Szukanie pracy w Polsce warto więc rozpocząć od konkretnych sektorów.
Ta pozytywna tendencja świadczy o optymizmie panującym wśród pracodawców. Mimo że prognoza netto zatrudnienia zanotowała niewielki spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu kwartalnym, lecz jest to wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej, co pokazuje, że branża finansów i nieruchomości dynamicznie się rozwija i poszukuje nowych talentów.
Jak wygląda szukanie pracy w Polsce? Zmiany na horyzoncie
Niemniej, niepewność nadal czai się w tle, bo 20 proc. firm spodziewa się konieczności zredukowania etatów. Ta niepewność może wynikać z różnych wyzwań, jak zmieniające się warunki rynkowe, potrzeba adaptacji do nowych trendów czy technologii. Branże finansów i nieruchomości wykazują umiarkowane ożywienie, przygotowując się do inwestycji i czerpania korzyści z odblokowania środków z KPO. To może oznaczać nowe możliwości dla pracowników posiadających umiejętności w zakresie analizy danych, automatyzacji czy ogółem: optymalizacji procesów.
Globalne perspektywy też są obiecujące
Zaglądając poza granice Polski, sektor finansów i nieruchomości w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki wykazuje jeszcze większy optymizm. Prognoza netto zatrudnienia dla tego obszaru wskazuje na +23 proc. w II kwartale, co przekłada się na silny zamiar rekrutacyjny wśród 41 proc. organizacji.
Zaledwie 18 proc. pracodawców przewiduje potrzebę cięć etatów; blisko 40 proc. zamierza utrzymać poziom zatrudnienia na niezmienionym poziomie. Te dane zarysowują obraz branży finansów i nieruchomości jako dynamicznie rozwijającej się i otwartej na nowe talenty, również w kontekście globalnych wyzwań i możliwości.
Firmy potrzebują zdolnych pracowników
Zarówno w Polsce, jak i na szerszym rynku EMEA, branża finansów i nieruchomości stoi przed okresem intensywnego rozwoju. Firmy są gotowe przyjąć nowych pracowników, z naciskiem na tych, którzy wniosą świeże pomysły i niekonwencjonalne rozwiązania. Ten trend otwiera drzwi dla profesjonalistów poszukujących wyzwań i możliwości kształtowania przyszłości sektora, a jednocześnie wymusza większą konkurencję na rynku pracy.
Pracodawcy poszukują specjalistów z różnych dziedzin; zwłaszcza wyposażonych w umiejętności analityczne, wiedzę z zakresu automatyzacji i stawiających na zrównoważony rozwój. To wskazuje na szerokie spektrum możliwości dla osób poszukujących pracy lub zmiany ścieżki kariery w dynamicznych sektorach. W obliczu przewidywanych inwestycji i projektów przyszłość rynku pracy w branży finansów i nieruchomości maluje się w jasnych kolorach.