Jednym z pomysłów rządzących na przyspieszenie i usprawnienie akcji szczepień jest szybka droga rejestracji na szczepienie. Dzięki niej umówić się na termin przez internet będą mogły także osoby, które nie posiadają profilu zaufanego albo konta w kilku konkretnych bankach.
Podstawowym założeniem szybkiej drogi rejestracji jest umówienie terminu szczepienia bez konieczności posiadania profilu zaufanego
Na rządowym portalu pacjent.gov.pl możemy znaleźć pewną nowość. Stanowią nią szybka droga rejestracji na szczepienie. Skorzystanie z niej pozwoli na umówienie się na termin bez konieczności posiadania profilu zaufanego, dowodu elektronicznego, albo konta w którymś z konkretnych banków. W zupełności wystarczy nam nasze nazwisko, numer PESEL i telefon. Ten ostatni służy do podania przysłanego za pomocą wiadomości SMS kodu aktywacyjnego.
Jeżeli podaliśmy kod poprawnie a PESEL zgadza się z nazwiskiem, to będziemy mogli się zarejestrować na szczepienie. Pod warunkiem oczywiście, że mamy wystawione e-skierowanie. W przeciwnym wypadku system zwróci nam komunikat o treści „Rejestracja nie jest możliwa”. By poznać dokładną przyczynę takiego stanu rzeczy będziemy musieli się zalogować w do systemu w pełny sposób.
Pełne logowanie jest wymagane również w przypadku czynności innych, niż sama rejestracja na termin szczepienia. Takich, jak na przykład anulowanie już ustalonego terminu, czy wgląd w zgromadzone w systemie dane osobowe. Szybka droga rejestracji na szczepienia nie jest możliwa w przypadku niektórych kategorii osób. Mowa chociażby o funkcjonariuszach służb mundurowych, osób umawianych grupowo na szczepienia przez pracodawcę.
Szybka droga rejestracji na szczepienie to niejedyne ułatwienie przygotowane przez rządzących
W przypadku osób, których e-skierowanie wygasło, możliwe jest wystawienie automatycznie nowego. To z kolei umożliwi rejestrację na szczepienie. By sprawdzić stan naszego e-skierowania powinniśmy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, czyli w pełny sposób. Alternatywę stanowi kontakt z naszym lekarzem rodzinnym. Należy także pamiętać, że ozdrowieńcy mogą zaszczepić się dopiero po 90 dniach od momentu otrzymania pozytywnego wyniku w teście na obecność covid-19.
Przyspieszona droga rejestracji na szczepienie to niejedyne ułatwienie przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. Jak informował Dziennik Gazeta Prawna, rząd szykuje akcje zachęcającego obywateli do szczepień. W grę wchodzi między innymi zachęcanie lekarzy rodzinnych do kontaktu z pacjentami niezarejestrowanymi na szczepienie. Prawdopodobne rozwinięcie tej akcji będzie stanowić akcja powiadomień telefonicznych. Do tego dochodzi typowa akcja informacyjna w mediach.
Najważniejszą grupą odbiorców tego typu kampanii mają być oczywiście niezaszczepieni jeszcze seniorzy. Jak stwierdził sam minister Niedzielski: „Chcemy puścić dodatkowy impuls dla grupy 60 plus, bo tu prawdopodobieństwo hospitalizacji jest dość duże. Tu trzeba zdwoić wysiłki. Obecnie nam wychodzi, że w grupie 60–69 zaszczepiło się bądź zarejestrowało ok. 55 proc. osób, a w tej 70 plus – 70 proc.„.