Tani kredyt hipoteczny to coś, co w dzisiejszych czasach pozwala na luksus zakupu mieszkania lub pobudowania domu. Podpisujemy umowę w banku na 20 czy 30 lat i odpowiedzialnie płacimy co miesiąc ratę. Mamy świadomość, że każdy miesiąc przybliża nas do całkowitej spłaty zobowiązania. A wtedy nieruchomość w końcu będzie naszą własnością.
Dla kogo tani kredyt hipoteczny?
Kredyt może zaciągnąć w zasadzie każda osiągająca stały dochód osoba. Banki coraz bardziej elastycznie podchodzą do honorowania źródeł dochodu i najczęściej już nie trzeba przedstawiać kilku poręczycieli. Wystarczy zaświadczenie z zakładu pracy o dochodach lub dokumentacja z działalności gospodarczej by stać się wiarygodnym kredytobiorcą w oczach banku. Powstają specjalne programy skierowane do młodych rodzin, w których koszty kredytu w ostatecznym rozrachunku są niższe niż w standardowej ofercie. Kiedyś był to program Rodzina na swoim, a dziś jest to program MDM – Mieszkanie dla Młodych.
Jak znaleźć najlepszy kredyt tanio?
Poszukiwania należy zacząć od określenia kwoty i okresu kredytowania jaki nas interesuje. Później należy spisać interesujące nas parametry i odwiedzić każdy bank w celu porównania ofert. Dopiero po zebraniu wszystkich propozycji i warunków finansowania możemy podjąć świadomą decyzję, na który kredyt hipoteczny mamy się zdecydować. Warto rozeznać się jak wygląda w danym banku program poleceń czy rekomendacji, ponieważ często z tego tytułu możemy uzyskać dodatkowe profity. Bardzo często tańsze oferty są dla konkretnych grup zawodowych np. dla osób pracujących w bankowości lub w strefie budżetowej. W związku z tym, należy podejść do tematu z należytą starannością i nie pominąć istotnych szczegółów.
Na co zwrócić uwagę przed wyborem kredytu?
Tani kredyt hipoteczny? Kluczowe parametry, na które należy zwrócić uwagę to oczywiście oprocentowanie i prowizja od kredytu. Bardzo ważne jest również ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale trzeba przeliczyć czy opłaca się wykupić je w banku czy może podpisać umowę z wybranym ubezpieczycielem. Kolejną rzeczą, którą trzeba sprawdzić jest np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy, opłata za inspekcję nieruchomości, a także rodzaj rat.
Na ustalone z góry oprocentowanie nie mamy wpływu, ale za to mamy wpływ na to czy wybierzemy raty równe czy malejące. Wybierając raty malejące znacznie obniżamy koszt kredytu, ponieważ spłacamy więcej kapitału niż odsetek. Wybierając raty równe spłacamy kapitał i odsetki w podziale średnio 50% na 50%. Przy ratach malejących wskaźnik ten możemy określić na 70% kapitału i 30% odsetek. Szybciej zatem pozbywamy się zobowiązania, a w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu mamy już mniejsze saldo.
Ludzie obecnie są coraz bardziej świadomi sposobu funkcjonowania finansów, a także mają lepszy dostęp do wiedzy na ten temat. Warto zatem skrupulatnie przeanalizować wszystkie dane dotyczące kredytu hipotecznego, ponieważ jest wiele kruczków, które mogą ułatwić nam jego spłatę. W długiej perspektywie oszczędności mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych. Często można skorzystać z rad doradcy finansowego, ale mimo to zawsze warto trzymać rękę na pulsie.