Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że szereg pytań na rozmowie rekrutacyjnej jest zabronione ze względów prawnych; mowa m.in. o pytaniach o stan cywilny czy liczbę i wiek dzieci (a także pytania dotyczące planowanego założenia/powiększenia rodziny). Warto jednak wiedzieć, że są pytania, które są kontrowersyjne i w dodatku mogą łatwo prowadzić do dyskryminacji pracowników, a mimo to ich zadanie na rozmowie kwalifikacyjnej jest legalne – i potwierdza to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Pytanie o wiek dozwolone na rozmowie rekrutacyjnej
Ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, zdaje się być widoczna coraz bardziej. W sieci można znaleźć setki wypowiedzi pracowników, którzy nie zostali przyjęci do danej organizacji właśnie ze względu na wiek. Część rekruterów wprost wskazywała w feedbacku dla kandydatów, że wybrana została osoba młodsza, która „lepiej” będzie pasować do zespołu.
Nie dziwią zatem takie pomysły jak zniesienie możliwości podawania wieku kandydata w procesie rekrutacyjnym; kilka tygodni temu taka koncepcja, autorstwa headhuntera i prezesa firmy Human Focus Tomasza Nalewajko, została przedstawiona na łamach pulshr.pl. Jak komentował wówczas Nalewajko,
Jeżeli ktoś w formularzu aplikacyjnym uzależnia możliwość wysłania CV od podania daty urodzenia, to najprawdopodobniej nie ma czystych intencji. W naszych warunkach prawnych i społecznych ciężar udowodnienia dyskryminacji będzie po stronie kandydatów. Z kolei stereotypowe podejście działa tu w dwie strony. Starsze osoby, widząc taki wymóg, mogą nie wysłać aplikacji – uznają bowiem, że szkoda czasu, skoro i tak już zadziała się dyskryminacja prewencyjna. Rekruterzy z kolei, widząc wiek kandydata, nawet nieświadomie mogą uznać go za zbyt młodego czy za zbyt wiekowego na dane stanowisko.
Portal postanowił zwrócić się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem, co resort sądzi o propozycji zniesienia możliwości pytania kandydata o wiek. Obecnie jest to możliwe – zgodnie zresztą z art. 221 par. 1 Kodeksu pracy. Resort ma jednak na ten temat jasne zdanie.
Dyskryminacja z powodu wieku jest niedopuszczalna, ale pytanie o wiek – istotne
Jak twierdzi w odpowiedzi MRPiPS, informacja o wieku jest potrzebna, ponieważ
Pełni ona istotną funkcję weryfikacyjną, pozwalając na ustalenie tożsamości kandydata, a także umożliwia stwierdzenie, czy osoba jest pełnoletnia, co w świetle przepisów prawa pracy ma szczególne znaczenie – wskazał resort pracy w odpowiedzi na nasze pytania
Jednocześnie resort zaznacza, że dyskryminacja w zatrudnieniu, w tym z powodu wieku, jest zabroniona. Sęk jednak w tym, że trudno udowodnić, że rekruter czy pracodawca dopuścili się dyskryminacji i naruszenia zasad równego traktowania – zwłaszcza jeśli pytanie o wiek jest w pełni zgodne z prawem. A wszystko wskazuje na to, że resort nie planuje prac w tej konkretnej kwestii.