Powiedzieć, że Polacy rzucili się do banków to powiedzieć za mało. Właśnie trwa prawdziwy szturm

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Powiedzieć, że Polacy rzucili się do banków to powiedzieć za mało. Właśnie trwa prawdziwy szturm

Rynek kredytów hipotecznych w Polsce przeżywa prawdziwy renesans, widoczny w lawinowym wzroście zapytań w biurach kredytowych. 

Na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni lipca 2023 roku liczba zapytań przekroczyła sumę wszystkich zapytań z całego poprzedniego roku. Katalizatorem tego trendu jest rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%”, który zdaje się nakręcać machinę kredytową do nieznanych dotąd obrotów.

Dane zebrane przez platformę Oferteo pokazują wyraźny wzrost zainteresowania usługami z kategorii „kredyt hipoteczny” już od marca br. Właśnie wtedy, gdy zaczęły krążyć pierwsze wieści o planach wprowadzenia programu „Bezpieczny Kredyt 2%„. Zdaniem Karola Grygiela z Oferteo, popyt na usługi związane z kredytem mieszkaniowym jest bezpośrednio powiązany z pracami nad programem. Widoczny był kolejny skok zainteresowania w czerwcu, kiedy stało się jasne, że polityycy nie wycofają się i kiedy program wejdzie w życie.

Początek lipca przyniósł natomiast prawdziwą eksplozję zainteresowania kredytami hipotecznymi. Liczba zapytań na platformie Oferteo wzrosła ponad trzykrotnie w porównaniu z początkiem 2021 roku – okresu, gdy niskie stopy procentowe stymulowały sprzedaż nieruchomości.

Kiedy w połowie 2021 roku pierwsze podwyżki stóp procentowych skłoniły wielu do zrezygnowania z myśli o własnym M lub domu, odnotowano spadek zainteresowania usługami związanymi z kredytami hipotecznymi. Od końca 2022 roku obserwujemy jednak stopniowy wzrost zapytań, który w kwietniu 2023 roku był już o 22% wyższy niż w tym samym okresie roku poprzedniego, a w porównaniu do 2022 roku wzrósł aż o 145%. Dziś zresztą na łamach Bezprawnika pisaliśmy już o tych zjawiskach, tylko na podstawie innych danych. Miło więc, że wieści z różnych branż się wzajemnie potwierdzają.

Czytaj też w tym temacie:

Liczba zapytań o kredyty hipoteczne w pierwszych dwóch tygodniach lipca jest prawie trzy razy większa niż w czerwcu. Właściwie, skala zapytań w ciągu pierwszych 14 dni lipca przekroczyła cały 2022 rok. Czy to zwiastuje nową erę na rynku kredytów hipotecznych? Czy „Bezpieczny Kredyt 2%” stanie się motorem napędowym dla branży? Tylko czas pokaże, jakie skutki przyniesie ten niezwykły wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.