TSUE: Rodzic pracownika migrującego do kraju UE może wystąpić o tamtejsze świadczenie z pomocy społecznej

Prawo Społeczeństwo Zagranica Dołącz do dyskusji
TSUE: Rodzic pracownika migrującego do kraju UE może wystąpić o tamtejsze świadczenie z pomocy społecznej

W ostatnim czasie w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadł ważny wyrok dla krewnych osób migrujących do krajów UE. Chodzi przede wszystkim o bezpośrednich wstępnych, którzy mogą otrzymywać pomoc socjalną. Orzecznictwo TSUE jest przyjazne wszystkim tym obywatelom UE, którzy od lat wnioskowali o ich równe traktowanie przy przyznawaniu im niezbędnej pomocy socjalnej. Tło sprawy stanowi sytuacja pewnej rumuńskiej rodziny, mieszkającej w Irlandii.

Wyrok TSUE dotyczył sprawy matki rumuńskiej obywatelki, chcącej otrzymać irlandzki zasiłek socjalny

Matka rumuńskiej i irlandzkiej obywatelki, mieszkającej i pracującej w Irlandii doświadczyła pogorszenia zdrowia w obcym kraju. Przebywała w Irlandii od 2017 w sposób legalny i była na utrzymaniu swojej córki. W pewnym momencie osoba ta doświadczyła poważnego schorzenia, które było spowodowane zapaleniem stawów. Z tego powodu rodzina złożyła wniosek o wypłatę zasiłku socjalnego.

Wniosek był złożony z tytułu niepełnosprawności na podstawie obowiązującego w Irlandii prawa. Urząd irlandzki oddalił wniosek, argumentując ten fakt tym, iż po przyznaniu wniosku matka pozostawałaby już nie na utrzymaniu swojej córki, lecz irlandzkiego systemu opieki społecznej. Pokłosiem tej sprawy mogło być wydalenie matki rumuńskiej obywatelki z Irlandii. Tamtejszy sąd zwrócił się z zapytaniem do TSUE czy prawo UE może uniemożliwić zainicjowanie tego typu procedury.

TSUE stoi na stanowisku, że bezpośredni wstępny może być beneficjentem równego traktowania pracownika kraju UE

Wyrok Trybunału nie pozostawia wątpliwości – prawo UE zakazuje stosowania regulacji umożliwiających odmawianie przyznawania świadczenia z zakresu pomocy społecznej rodzicom pracujących migrantów. Nieprzyznawanie świadczenia socjalnego według TSUE stanowiłoby rażące naruszenie równego traktowania pracownika migrującego do kraju UE.

Ponadto Trybunał zwrócił uwagę na fakt, że osoba pracująca w kraju UE przyczynia się do jego rozwoju i finansowania polityki socjalnej. Dlatego ona i jej bezpośrednia wstępna ma pełne prawo do korzystania z niej w takim samym stopniu jak mieszkańcy urodzeni i wychowani w tym kraju.

Wyrok ma wpływ na bezpieczeństwo socjalne rodzin pracowników migrujących

Dołączanie rodzin pracowników krajów UE, którzy podejmują pracę na zachodzie, mogą dzięki temu wyrokowi czuć się spokojnie nawet wtedy, gdy cierpią na ciężkie choroby. Orzeczenie TSUE może dotyczyć także wielu tysięcy obywateli polskich, którzy od wielu lat przebywają w krajach UE i starają się o to, aby dołączyli do nich na stałe ich rodzice.