Od dziś nowi kierowcy mogą korzystać z kolejnego ułatwienia. Pod jednym warunkiem

Moto Dołącz do dyskusji
Od dziś nowi kierowcy mogą korzystać z kolejnego ułatwienia. Pod jednym warunkiem

Szykują się zmiany dla świeżo upieczonych kierowców. Zyskują oni – właściwie od razu po wyjściu z ośrodka egzaminacyjnego – tymczasowe prawo jazdy. Dzięki niemu będą mogli prowadzić auto jeszcze na długo zanim otrzymają „właściwe” prawo jazdy.

Tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu. Ułatwienie dla nowych kierowców

Od 14 lipca aplikacja mObywatel (a właściwie: mObywatel 2.0 – trzeba pobrać nową wersję) jest traktowana jako dokument tożsamości – obok dowodu i paszportu. Dzięki temu w zdecydowanej większości sytuacji formalnych można posługiwać się nim bez przeszkód, nie mając przy sobie innych dokumentów. Aplikacja ma zatem ułatwić obywatelom życie i pozwolić na szybsze załatwianie urzędowych formalności.

Od dziś w aplikacji mObywatel 2.0 funkcjonuje kolejne ułatwienie – tym razem dla nowych kierowców. Chodzi o tymczasowe prawo jazdy. W ramach mPrawa Jazdy, świeżo upieczony kierowca (pod warunkiem że zdał egzamin na prawo jazdy) może prowadzić auto jeszcze zanim odbierze plastikowy dokument z prawem jazdy – jedynie na podstawie aplikacji mObywatel 2.0. Co istotne, będzie to możliwe jeszcze w tym samym dniu, w którym kierowca zda egzamin – tym samym będzie mógł wrócić do domu już samochodem. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że tymczasowe prawo jazdy będzie ważne maksymalnie 30 dni. Oprócz tego kierowca musi pamiętać, by w aplikacji mObywatel 2.0 pobrać tymczasowe prawo jazdy, zanim wsiądzie za kółko.

Co istotne, z możliwości pobrania tymczasowego prawa jazdy będą mogli skorzystać nie tylko kierowcy, którzy zdali egzamin na prawo jazdy kategorii B1, ale też – A, A1, A2, AM, B+E oraz T.

Trzeba pamiętać o aktywowaniu mPrawa Jazdy

Warto jednocześnie pamiętać, że kierowcy, którym już został wydany plastikowy dokument prawa jazdy, nie muszą mieć go przy sobie podczas prowadzenia pojazdu. Kierowca musi jednak pamiętać, że aby móc posługiwać się dokumentem z poziomu aplikacji (np. podczas kontroli), konieczne jest aktywowanie mPrawa Jazdy. Dotyczy to również tymczasowego prawa jazdy.

Aby dopełnić niezbędnych formalności, po pobraniu aplikacji mObywatel 2.0 konieczne jest aktywowanie dowodu osobistego. Następnie należy kliknąć „+” w oknie głównym i wybrać mObywatel. Jeśli dokument główny jest już aktywny, trzeba (ponownie za pomocą „+”) dodać mPrawo jazdy. Dzięki temu, jeśli kierowca nie będzie posiadał przy sobie plastikowego dokumenty z prawem jazdy, będzie mógł podczas kontroli pokazać funkcjonariuszowi smartfona z uruchomioną aplikacją mObywatel 2.0 i zakładką mPrawo Jazdy.