Uber już od jakiegoś czasu stara się udowodnić, że zależy mu na komforcie i bezpieczeństwie pasażerów, którzy zamawiają przejazdy za pomocą aplikacji. Ma to zresztą odbicie w czynach – firma ustawicznie wprowadza nowe funkcje, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Można przypuszczać, że przy okazji Uber chce przekonać kobiety, korzystające coraz aktywniej z aplikacji, do wyboru właśnie tego środka transportu.
Uber najbezpieczniejszym środkiem transportu na świecie? Taki jest cel
Uber to marka doskonale znana na rynku przewozu pasażerów. Konkurencja jednak nie śpi, dlatego firma, by utrzymać swoją pozycję, musi stale inwestować w nowe rozwiązania. Już od jakiegoś czasu doskonale widać, że Uber postanowił obrać kurs na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa, co może wyróżnić firmę na tle innych (łącznie z taksówkarzami, którzy z Uberem prowadzą regularną wojnę).
Uber zdążył już wprowadzić do aplikacji takie funkcje bezpieczeństwa jak Przycisk bezpieczeństwa (dzięki niemu zarówno kierowcy jak i pasażerowie mogą bezpośrednio z poziomu aplikacji zadzwonić na numer 112 i podać dane dotyczące lokalizacji) czy Zaufane kontakty (umożliwia natychmiastowe udostępnienie informacji o swojej podróży pięciu wybranym numerom). A to tylko część z tego, co Uber postanowił udostępnić użytkownikom aplikacji. Cały czas trwają zresztą prace nad nowymi rozwiązaniami – także na terenie Polski. W 2016 r. Uber utworzył w Krakowie Center of Excellence. Zespoły pracujące w CoE zajmują się m.in. rozpatrywaniem zgłoszeń dotyczących niespodziewanych wydarzeń.
Obecnie Uber zajmuje się wdrażaniem nowej funkcji bezpieczeństwa. Jeśli samochód zatrzyma się na dłużej, niż wynikałoby to z konieczności np. zatrzymania się na światłach, aplikacja wyśle do użytkownika zapytanie, czy wszystko jest w porządku.
Jakiś czas temu Uber ogłosił też kodeks postępowania partnerów Ubera, co tylko pokazuje, że firma mocno stawia na poczucie komfortu i bezpieczeństwa wszystkich osób korzystających z aplikacji – nie tylko pasażerów.
Uber najbezpieczniejszym środkiem transportu… także dla kobiet?
Co ciekawe, Uber coraz więcej uwagi poświęca także kobietom korzystającym z aplikacji. Dowodem na to jest analiza przeprowadzona przez firmę, a dotycząca tego, jak panie korzystają z Ubera. Okazuje się, że w Polsce prawie 40 proc. przejazdów jest zamawianych właśnie przez kobiety. W dni robocze najczęściej są to kursy między 7 a 9 oraz między 18 a 19. Można zatem przypuszczać, że Uber służy głównie jako transport do i z pracy. Z kolei jeśli chodzi o miasta, najczęściej Uberem podróżują kobiety w Poznaniu. Niewiele mniej – w Warszawie i na Śląsku.
Można zatem przypuszczać, że Uber postara się udoskonalać swoje funkcje bezpieczeństwa także ze względu na rosnące zainteresowanie kobiet. Nie da się bowiem ukryć, że często to właśnie panie mają wątpliwości przed zamówieniem przejazdu – m.in. w obawie o własne bezpieczeństwo. Dodatkowe zabezpieczenia mogą je przekonać, że Uber będzie tak samo dobrą opcją jak np. autobus czy tramwaj – a może nawet lepszą. Nie da się zresztą ukryć, że Uber sam przyznaje, że chce być najbezpieczniejszym środkiem transportu. I to może dać mu ostateczną przewagę nad konkurencją.