Taki ten Uber legalny i przyszłościowy, że nawet posiadał mechanizm automatycznie kasujący dane na wypadek nalotu policji

Gorące tematy Firma Technologie dołącz do dyskusji (156) 12.01.2018
Taki ten Uber legalny i przyszłościowy, że nawet posiadał mechanizm automatycznie kasujący dane na wypadek nalotu policji

Tomasz Laba

Tajna akcja policji, poprzedzona wielotygodniową pracą operacyjną. Niezapowiedziany nalot na biuro firmy podejrzanej o przestępstwa finansowe. Frustracja funkcjonariuszy, bo ci źli znowu okazali się sprytniejsi. To nie scenariusz filmu sensacyjnego. To praktyki Ubera. 

W tej historii nie ma wybuchów, brawurowej ucieczki przez okno czy wysublimowanej gry szpiegowskiej z policjantami. Są za to setki wyszkolonych managerów Ubera, którzy w chwili nalotu służb na dowolne biuro tego start upu na świecie dawali specjalny sygnał do centrali. Pracownicy z kwatery głównej, za pomocą specjalnie napisanej aplikacji zdalnie odłączali od sieci całą elektronikę w konkretnym biurze. W ten sposób czynili zebrane na miejscu dowody zupełnie bezużyteczną kupą złomu. Sprawę nagłaśniają reporterzy Bloomberga.

Dzięki sprytnej aplikacji Ripley, Uber grał w kotka i myszkę ze służbami na całym świecie

Podobny scenariusz wydarzył się kilkanaście razy w biurach Ubera na całym świecie. Dzięki temu start up był zawsze o krok do przodu przed czającymi się na niego służbami niemal w każdym państwie, w którym działa. Aplikacja nieoficjalnie nazywała się Ripley. W reportażu Bloomberga czytamy:

Siedziba Ubera wykorzystując Ripley, mogła zdalnie zmieniać wszystkie hasła i w dowolny sposób blokować dane w telefonach, laptopach i komputerach należących do Ubera, a także całkowicie je wyłączać.

Informatorzy dziennikarzy twierdzili, że system powstał z powodu różnic w systemach prawnych państw, w których działa. Nie w każdym kraju policja musi uzyskać stosowny nakaz, zanim przystąpi do przeszukania biura. Funkcjonariusze przeprowadzający nalot na biuro Ubera w Montrealu mówili, że managerowie tam obecni byli świetni przeszkoleni na wypadek takiego zdarzenia. Wystarczyło, że dali specjalny sygnał do centrali, która potem zajęła się całą resztą. Ostatecznie służby wyszły z pustymi rękami.

Dzięki tajnej aplikacji Greyball UBER oszukiwał służby kilku krajów

To szokujące praktyki, ale w wykonaniu tej korporacji nie są aż tak zaskakujące. Nie tak dawno okazało się, że Uber podglądał pasażerów i wcale się z tym nie krył. Problemy z prywatnością są jednym z głównych zarzutów wobec Ubera. Po początkowych zachwytach, nad genialną prostotą aplikacji przyszedł czas na mocne spadki. Od bardzo dawna nie czytaliśmy praktycznie żadnych pozytywnych wiadomości na temat tego start upu. Wpadki, spadki i kłopoty, chociażby wtedy, gdy Uber stracił licencję w Londynie. To wszystko zmierza w fatalnym kierunku.

156 odpowiedzi na “Taki ten Uber legalny i przyszłościowy, że nawet posiadał mechanizm automatycznie kasujący dane na wypadek nalotu policji”

 1. A czy ktoś czytał o tym, że Uber jednak nie stracił licencji w Londynie? Niedawno z tamad wróciłem i podobno ich burmistrz lubi robic tam wielkie „afery”. Najpierw nagłośnił, ze nie przedłuży licencji Uberowi po czym po cichu ja przedłużył, no ale tego już tak nie nagłośnili. Jakże wielkie było moje zdziwienie jak nadal mogłem zamawiać Ubera wlasnie w Londynie :D Kierowcy obdarowywali tego ich burmistrza po całości

  • Nikt niczego nie przedłużył. Uber ma czas na odwołanie, a do momentu jego rozpatrzenia mogą działać na dotychczasowych zasadach.
   Co więcej, firma może i pewni będzie działać legalnie jeśli dostosuje się do prawa jakim objęte są „mini cab”.
   Tylko czy po zalegalizowaniu swojej działalności dalej będzie to tak dobry biznes?

   • Nie prawda. Tutaj chodziło teoretycznie o kwestie bezpieczeństwa klientów (słynny przypadek gwałtu) a nie o prawo jakimi są objęte „mini cab”. Za dużo ludzi protestuje przeciwko temu, raczej rozejdzie się po kościach.

 2. Jeśli takie działanie nie jest niezgodne z prawem, to można pogratulować im sprytu.
  A jak służby chcą ich sprawdzać to niech spróbują mniej kontrowersyjnych metod niż naloty na biura.

 3. Gdyby tak zlustrować każdą małą korporację taksówkową tak jak prześwietla się ubera to wyszłyby takie brudy i oszustwa, że przy tym uber to mały pikuś. Nie mówiąc o ciągłym oszukiwaniu klientów przez taksiarzy. Dobrze, że klientów bardziej obchodzi cena przejazdu niż aferki.

 4. Powinni udostępnić ten program na wolnej licencji, niech i inni korzystają.
  Bo … takie oprogramowanie … jest, czy … nie jest legalne?
  Taka gonitwa kota za myszą, tyle że wychodzi z tego kreskówka Tom&Jerry.
  Z resztą legislacja nigdy nie nadążała za technologią a jak by nie patrzeć właściciel samochodu nie powinien mieć ograniczeń w użytkowaniu swojej własności, oraz uczestniczeniu w przedsięwzięciach typu Uber. To tłumienie wolności gospodarczej.
  A co innego kontrola stanu pojazdu, czy płatności podatku dochodowego (puki nie zniosą trzeba płacić). Jednak i w nadmiernym pędzie do unormowania każdej kwestii życia gospodarczego można dojść do skrajności i absurdów.
  Wyobraźmy sobie sytuację że podwozimy kupla do pracy i robimy to regularnie, ten nie chcąc być uznanym za nieuprzejmego raz na miesiąc odpala nam parę złotych na paliwo. To niby banał, ale jam jakiś życzliwy zrobi pełną dokumentację audio i wideo w której widać przekazanie pieniędzy, czy słychać jak umawiamy się na określoną kwotę a następnie wyśle anonim do urzędu skarbowego, sprawa zaczyna robić się poważna. Tacy życzliwi są wśród nas, urzędnik z kolei mając pełną dokumentację musi zareagować. To z kolei jego obowiązek.
  A i możemy dojść do takich absurdów że podwożenie osób niespokrewnionych będzie z automatu traktowane jako nielicencjonowana działalność przewozu osób … Teściowa to jeszcze rodzina?

 5. państwowi to tluki do niczego się nie nadaja wiec ida na budzetowke, bravo uber gonic matolkow, tylko nie kasujcie kierowcow 25 proceny z każdego przejazdu, to troche dużo ponadto jak startowaliście kasowaliście tylko 5 procent … co się stało ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *