Jesteś wynajmującym lub najemcą mieszkania? Sprawdź ubezpieczenie PZU Dom i wynajmuj bez duszy na ramieniu

Codzienne Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji (47)
Jesteś wynajmującym lub najemcą mieszkania? Sprawdź ubezpieczenie PZU Dom i wynajmuj bez duszy na ramieniu

Nie zawsze warto polegać na intuicji, nieważne jak niezawodna bywała w przeszłości. Nigdy nie wiadomo, czy ta urocza parka, z którą właśnie podpisujemy umowę najmu mieszkania, nie zrobi z naszego miejsca pobojowiska. To działa również w drugą stronę. Urocze małżeństwo, które chce wynająć swoje mieszkanie za niższą cenę, niż podobne lokale w okolicy może okazać się trudne we współpracy, rozliczając każdą najdrobniejszą plamkę na ścianie.

Ubezpieczenie nie jest także obce takim geniuszom jak Stephen Hawking, który swego czasu założył się z innym fizykiem o istnienie pewnej czarnej dziury. Hawking, wbrew swojemu przekonaniu zadeklarował, że taki obiekt nie istnieje. Jego kolega twierdził, że jest w stanie udowodnić obecność czarnej dziury, a założyli się o prenumeratę magazynu Penthouse. Sposób, w jaki poszedł do tego tematu, bardzo trafnie oddaje istotę ubezpieczenia. Można to podsumować następująco:

Jestem przekonany, że czarna dziura istnieje, ale na wszelki wypadek, gdybym jednak się mylił, przynajmniej będę miał prenumeratę czasopisma.

To oczywiście anegdota, ale bardzo dobrze oddaje sens ubezpieczenia. Przecież wynajmując mieszkanie, oddajemy do korzystania komuś obcemu najcenniejszy składnik swojego własnego majątku. W umowie możemy zapisać wszystko, ale każda umowa jest warta tyle, na ile ją wcześniej zabezpieczymy. Najemca również powinien zadbać o ubezpieczenie. Owszem, wynajem najczęściej łączy się z wpłaceniem określonej kaucji, jednak nie zawsze to wystarcza. Powszechnie wszak wiadomo, że 9 na 10 wypadków zdarza się w domu.

Ubezpieczenie PZU Dom dla wynajmującego

Właściciel mieszkania, który postanowił oddać je na wynajem, może ubezpieczyć praktycznie całe wyposażenie mieszkania. Dotyczy to zarówno jego stałych elementów, takich jak glazura, terakota, wbudowany sprzęt AGD czy armaturę łazienkową, jak i będące na jego wyposażeniu ruchomości. Mowa oczywiście o meblach, elektronice, wartościowym sprzęcie sportowym czy nawet biżuterii. Wynajmując mieszkanie, nigdy nie mamy pewności, czy nowi lokatorzy nie będą zachowywać się niczym słonie w składzie porcelany i nie zniszczą pięknych kafelków. Ubezpieczenie PZU Dom oferuje dwa warianty:

  • formuła tradycyjna – takie ubezpieczenie przewiduje ochronę dobytku m.in. przed ogniem, huraganem, powodzią, zalaniami, które mogą powstać w wyniku awarii sprzętu lub instalacji oraz przed włamaniem i zniszczeniem
  • formuła all risks – ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka. To bardzo szeroki wariant, który chroni zarówno przed powszechnymi zdarzeniami, ale również przed tymi, które ciężko przewidzieć nawet będąc bardzo ostrożnym i które nie zawsze są od nas zależne. Taka formuła ubezpieczenia chroni na przykład przed odpadnięciem tynku na skutek remontu, który postanowił urządzić sąsiad akurat wtedy, kiedy zaczęliśmy swój wymarzony urlop.

Obok ubezpieczenia mieszkania warto rozważyć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W powszechnym mniemaniu zbyteczne – jednak do czasu aż zepsuta pralka w naszej nowiutkiej łazience doprowadzi do zalania mieszkania sąsiada. Właśnie tego, który akurat skończył swój remont. To ubezpieczenie na wypadek szkód, które to my wyrządzimy osobom trzecim, nawet bez własnej winy. To bardzo rozsądny duet ubezpieczeń, który idealnie ze sobą współgra, gdy wynajmujemy komuś nasze mieszkanie. Opcjonalnie można wykupić ubezpieczenie od stłuczenia szklanych przedmiotów, dające nam ochronę w przypadku pobicia umywalki, płyty kuchennej czy kiedy z rozmachem postawimy kubek z kawą na szklanym stoliku, który w efekcie się pobije.

Ubezpieczenie PZU Dom dla najemcy

Niezależnie od tego, czy wynająłeś puste ściany, czy właściciel umeblował i wyposażył mieszkanie, najemca powinien rozważyć ubezpieczenie znajdujących się w nim rzeczy. W ubezpieczeniu PZU Dom można ubezpieczyć zarówno ruchomości, które należą do najemcy, jak i te należące do właściciela, a nad którymi najemca sprawuje pieczę. Trzeba również pamiętać o artykule 681 kodeksu cywilnego, który nakłada pewne obowiązki na najemców

Do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.

Chodzi oczywiście o wszystkie drobne naprawy, które trzeba wykonać akurat wtedy, kiedy jest dzień wolny i każdy sklep ze sprzętem AGD jest zamknięty na cztery spusty, a fachowcy mają wyłączony telefon. Poza tym drobne nakłady niekoniecznie muszą należeć do najtańszych, zwłaszcza jeśli najemca jest studentem, który pisze do mamy „kochane pieniążki przyślijcie rodzice”.

W ramach ubezpieczenia PZU Dom mienie najemcy może być ubezpieczone w takim samym zakresie jak dla właściciela mieszkania

Również do najemców skierowana jest oferta ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, w przypadku gdy w wyniku swojego niefrasobliwego działania wyrządzi szkodę osobie trzeciej, jego interesy będą dobrze chronione. Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości, a sąsiada lepiej zaprosić na kawę lub na kolację niż na klatce wykłócać się o szkody powstałe w wyniku zalania jego mieszkania. W ramach ubezpieczenia jest możliwe rozszerzenie zakresu odpowiedzialności o szkody powstałe w mieniu najmowanym, na przykład w wyniku pożaru.

Zarówno właściciel, jak i najemca, w przypadku wykupienia ubezpieczenia PZU Dom otrzymują w pakiecie ochronę w zakresie usług assistance domowego. W jego ramach możliwe jest skorzystanie z usług hydraulika, ślusarza czy innej złotej rączki w razie awarii. Te, jak wiadomo, uwielbiają przytrafiać się w najmniej oczekiwanym momencie.

PZU Dom – pęknięty wężyk od pralki ujdzie Ci na sucho

Wynajem mieszkania to jedna z niewielu instytucji, którą można określi mianem win-win. Właściciel korzystający z przysługującego mu prawa własności może mieszkanie traktować jako inwestycję z bardzo przyjemną stopą zwrotu. W ostatnich latach rynek ten bardzo się powiększa. Warto zatem zadbać, aby zarobionych na wynajmie pieniędzy nie trzeba było wydawać na kosztowne naprawy.

Najemca nie jest związany kredytem hipotecznym, a dzięki wynajmowi często ma możliwość mieszkania w lokalach, na które normalnie mogłoby go zwyczajnie nie stać. Wynajem mieszkania to również wolność, która dla wielu osób jest zdecydowanie ważniejsza niż wiązanie się kredytem hipotecznym na wiele lat. To również idealne rozwiązanie dla studentów, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie. Mówi się, że najlepiej jest się uczyć na cudzych błędach. Swoich najlepiej jest unikać, dlatego z ubezpieczeniem PZU Dom wejście w dorosłe życie może być lżejsze. No i z mniejszym strachem można urządzać imprezy.

Wpis powstał we współpracy z PZU S. A.