Etat i działalność w tym samym czasie. Co zrobić, by potem nie musieć dopłacać podatku

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Etat i działalność w tym samym czasie. Co zrobić, by potem nie musieć dopłacać podatku

Wiele osób, które ma umowę o pracę, decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Czasem ma to być forma dorobienia sobie, a czasem próba uzyskania samodzielności i rozpoczęcia zarabiania na własny rachunek. W takich przypadkach warto pamiętać, by dobrze rozliczać kwotę wolną od podatku, ponieważ w innym przypadku może nas czekać spora dopłata przy rozliczeniu rocznym. Umowa o pracę i działalność gospodarczą, a kwota wolna. Jak to rozliczać, by nie było dopłaty na koniec roku?

W polskim prawie nie ma żadnych przeciwwskazań, by osoba, która jest gdzieś zatrudniona na podstawie umowy o pracę, rozpoczęła też własną działalność gospodarcza. Jest to nawet w pewien sposób premiowane, ponieważ jeżeli na etacie taki pracownik zarabia powyżej pensji minimalnej, to z działalności musi opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bez obowiązkowych składek społecznych.

Od kiedy kwota wolna jest wyższa, jej poprawne rozliczenie ma duży wpływ na kwotę wynagrodzenia

Jeżeli jednak ktoś ma umowę o pracę i chce też przy okazji otworzyć firmę, to musi pamiętać o jednej ważnej kwestii, jaką jest kwota wolna od podatku. Co do zasady bowiem, jeżeli ktoś jest zatrudniony na etat, to ma rozliczaną taką kwotę wolną w ramach umowy.

Pracodawca potrąca wtedy co miesiąc 1/12 takiej kwoty wolnej, dzięki czemu wynagrodzenie netto jest wyższe, a za to nie mamy przy rozliczeniu rocznym ani żadnej dopłaty, ani zwrotu. A od 2022 roku, kiedy to kwota wolna jest dużo wyższa, ponieważ wynosi 30 000 złotych, ta różnica w wynagrodzeniu potrafi być spora.

Przykładowo:
Przy wynagrodzeniu 4000,00 brutto, gdzie kwota wolna jest rozliczana przez pracodawcę, kwota netto wynosi: 3021,96 złotych

W przypadku, gdyby taka kwota wolna z jakiegoś powodu nie byłaby rozliczana, wynagrodzenie wynosiłoby: 2596,96 złotych

Różnica wynosi 425 złote, co stanowi dokładnie kwotę wolną, jaka miesięcznie przysługuje. Wynika to z tego, gdy 30 000 złotych pomnożymy przez 17% podatku, to otrzymamy 5100 złotych. Dzieląc to na 12 miesięcy mamy właśnie 425 złotych kwoty pomniejszającej podatek.

Umowa o pracę i działalność gospodarczą, a kwota wolna. Jak to rozliczać, by nie było dopłaty na koniec roku?

Jednak kiedy ktoś ma zarówno umowę o pracę, jak i prowadzi działalność gospodarczą na skali podatkowej, to mogłoby się zdarzyć, że odliczałby kwotę wolną w dwóch miejscach jednocześnie. Taka sytuacja zwłaszcza może się zdarzyć, kiedy ktoś najpierw gdzieś jest zatrudniony na etat, a dopiero później otwiera swoją firmę.

Taka sytuacja jest niekorzystna z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jeżeli będziemy odliczać kwotę wolną w dwóch miejscach, to przy rozliczeniu rocznym będziemy mieli prawdopodobnie podatek do dopłaty, co nigdy nie jest miłe. Zwłaszcza że będzie to wtedy wielokrotność 425 złotych, w zależności od tego w ilu miesiącach dochodziło do sytuacji, gdy była odliczana kwota wolna z dwóch miejsc.

Odliczanie kwoty wolnej i z umowy o pracę i z działalności gospodarczej jest też niezgodne z przepisami. Robić to można tylko z jednej formy zarobkowania i niestety podatnik nie ma tutaj pola do wyboru. Kwota wolna powinna być rozliczana tylko i wyłącznie z działalności gospodarczej. Wynika to z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do swojego pracodawcy podatnik powinien dostarczyć informację, że otworzył firmę i tym samym jest zmuszony wycofać oświadczenie PIT-2. Od tego momentu miejsce pracy powinno zaprzestać ujmowania kwoty zmniejszającej podatek od wynagrodzenia pracownika. Sprawi to, że kwota wypłaty się zazwyczaj obniży, jednak nie będzie też zagrożenia, że przy rozliczeniu rocznym podatnik będzie musiał dopłacać z tego tytułu zaległy podatek.