Warszawa wyżej niż Paryż i Berlin w rankingu najbardziej obiecujących miejsc do inwestycji w Europie

Dobre wiadomości Inwestowanie Samorządy Dołącz do dyskusji
Warszawa wyżej niż Paryż i Berlin w rankingu najbardziej obiecujących miejsc do inwestycji w Europie

W tegorocznym, prestiżowym rankingu “The Financial Times” – “European Cities & Regions of the Future 2025” Warszawa zajęła miejsce trzecie, wyprzedzając m.in. Paryż i Berlin. To ogromne wyróżnienie, które pokazuje, że Polska wciąż jest dla inwestorów bardzo atrakcyjnym kierunkiem. Oficjalne wręczenie nagród nastąpi już 11 marca podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości MIPIM we francuskim Cannes. 

Warszawa niezmiennie liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Wspomniany ranking prowadzony jest już od 10 lat. Analizuje się w nim około 500 europejskich miast i regionów pod względem gospodarczym, finansowym i biznesowym. W opracowaniu przeczytać można:

Miasta w całej Europie dostosowały swoje strategie promocji inwestycji do zmieniającej się dynamiki geopolitycznej, technologicznej i korporacyjnej. Aby zapewnić bardziej sprawiedliwe rozstrzygnięcia w naszym zestawieniu, miasta pogrupowano według wielkości w oparciu o wielkość populacji.

Warszawa już wiele lat z rzędu jest liderem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, gdy mowa o najlepszych miejscach do inwestowania. W zestawieniu “Top 10” wszystkich kategorii stolica Polski zajęła miejsce trzecie – rok temu była czwarta. Wyżej znalazły się jedynie Londyn i Dublin. Warszawa przegoniła tym samym  takie metropolie jak Paryż, Berlin czy Monachium. 

Kiepsko Warszawa wypadła jedynie w kategoriach “Potencjał ekonomiczny” (miejsce 6) i “Opłacalność ekonomiczna” (miejsce 9, przedostanie). Wiele do poprawy jest też w zakresie łączności z innymi zakątkami Europy, co może stanowić nie lada wyzwanie dla przyszłych inwestycji. Stolica potrzebuje dalszego rozwoju infrastruktury transportowej, aby lepiej konkurować z zachodnimi metropoliami.

Spory sukces Wrocławia w kategorii miast średnich

Okazuje się, że po raz kolejny w kategorii miast średniej wielkości (200-750 tysięcy mieszkańców) pierwsze miejsce zajął Wrocław. Wyprzedził tym razem Zurych i Wilno. Stolicę Dolnego Śląska uznano przy okazji za miejsce z największym potencjałem ludzkim i dobre miejsce do życia. Szóste miejsce w ogólnym rankingu w tej kategorii przypadło Gdańskowi. 

Wysoka pozycja Wrocławia uzasadniona została w następujący sposób:

Wrocław, który zyskał przydomek polskiej Doliny Krzemowej, od stycznia 2020 r. przyciągnął 52 projekty BIZ w obszarze oprogramowania i usług IT, a światowej sławy twórcy oprogramowania, tacy jak GlobalLogic, spółka zależna Hitachi, utworzyli w mieście lokalną siedzibę.

Wrocław rozwija się nie tylko jako centrum technologiczne, ale również jako miasto przyjazne dla mieszkańców i biznesu. Jego sukces pokazuje, że Polska może konkurować z największymi europejskimi ośrodkami, a inwestorzy coraz częściej dostrzegają jej potencjał na różnych poziomach. Aby jednak utrzymać konkurencyjność, konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę, innowacje oraz poprawę warunków ekonomicznych. 

Sukces polskich miast w tym rankingu pokazuje, że kraj ma potencjał, by w kolejnych latach przyciągać jeszcze więcej międzynarodowego kapitału i talentów.