Wiedeń ma nietypowy pomysł na to, jak zachęcić do wybierania bardziej ekologicznych środków transportu. Wejście za darmo do muzeum czy darmowy bilet na koncert byłoby możliwe dzięki poruszaniu się rowerem czy chodzeniu na pieszo. Chętni otrzymywaliby „żetony kultury”, które potem mogliby wymienić na wstęp do interesującego ich miejsca.
Wejście za darmo do muzeum dzięki jeździe rowerem lub chodzeniu na pieszo
Jak donosi portal Fly4Free, Wiedeń postanowił wyjść naprzeciw osobom poruszającym się po mieście na pieszo lub rowerem. Szykuje dla nich wejście za darmo do muzeum i innych obiektów dzięki specjalnym „żetonom kultury”. Co ważne, oprócz muzeów, żetony można będzie wymienić także na bilet do teatru, kina czy na koncert.
Aby uzyskanie takich żetonów było możliwe, trzeba będzie zainstalować specjalną aplikację, która zmierzy pokonany przez użytkownika dystans. Każdy zdobyty w ten sposób żeton uprawnia korzystającego z aplikacji do wstępu do wybranej instytucji kultury za darmo. Nie ma ograniczonej liczby żetonów do zdobycia, ale trzeba je będzie w miarę regularnie wykorzystywać – w jednym czasie będzie można zgromadzić najwyżej pięć żetonów.
Na razie oferta nie jest imponująca (użytkownicy będą mieć do wyboru cztery instytucje kultury, w tym Vien Museum), jednak niemal pewne jest, że w późniejszym czasie do akcji włączą się także inne instytucje.
Program w wersji dla wszystkich zainteresowanych wejdzie jednak w życie najwcześniej za pół roku. Na razie przetestuje go tysiąc użytkowników, co potrwa łącznie sześć miesięcy. Władze miasta już teraz jednak rozważają wdrożenie kolejnych nagradzanych aktywności – np. wolontariatu czy działań proekologicznych. Wymaga to jednak pewnego namysłu, ponieważ problemem może być np. sprawdzenie, czy dana osoba faktycznie wykonała premiowaną czynność.
Jak łatwo się domyślić, cały program ma na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Testy rozpoczną się 26 lutego.
Pomysł władz Wiednia ma też inne zalety
Warto spojrzeć na program szykowany przez wiedeńskie władze także z innej strony. Takie rozwiązanie pozwoli na szersze korzystanie z instytucji kultury osobom, których nie było na to stać. Dodatkowo taki program może zachęcać do większej aktywności w gronie rodzinnym – wspólne spacery czy wycieczki rowerowe będą sposobem, by w jednym czasie z wybranej oferty skorzystała cała rodzina. Oczywiście pytanie brzmi, jakie będą ostateczne koszty tego programu, ale należy też pamiętać, że oprócz ograniczenia CO2 miasto może zmniejszyć problem korków czy przestrzeni parkingowych.