Weksel zabezpiecza dwie strony przy zawieraniu umowy. Jest gwarancją spłaty należności w terminie, a przede wszystkim lepiej chroni interesy wierzyciela. W jaki sposób można z niego skorzystać?
Rodzaje weksla
Zazwyczaj można mieć do czynienia z wekslem:
- własnym (inaczej nazywanym sola) – jego wystawca jest zobowiązany do zapłacenia danej kwoty, która jest wpisana do dokumentu,
- trasowanym (ciągnionym) – wystawca wskazuje osobę, która musi dokonać zapłaty jego zobowiązania na rzecz określonego kontrahenta.
Weksel może spełniać różne funkcje:
- płatniczą – istnieje możliwość zaciągnięcia za jego pomocą pożyczki bądź kredytu,
- obiegową – można zapłacić należność względem następnej osoby posiadanym wekslem; przenieść na nią zobowiązania własnego dłużnika,
- zabezpieczającą – jest gwarantem spłaty zobowiązania w określonej wcześniej kwocie i ustalonym terminie spłaty.
Co musi zawierać weksel własny, by posiadał moc prawną?
Aby dokument był zgodny z prawem, musi/muszą znajdować się w nim:
- nazwa „weksel” w jego treści i w języku, w którym go wystawiono,
- zobowiązanie wekslowe – powinna być określona kwota i waluta, w jakiej ma być wypłacona należność. Takie przyrzeczenie musi być bezwarunkowe, zawierać słowo „zapłacimy” w przypadku wystawienia weksla przez kilka osób czy osobę prawną bądź „zapłacę”, jeśli wystawia go jedna osoba,
- data i miejsce wystawienia,
- dane osoby, która ma otrzymać należność albo na której zlecenie trzeba dokonać zapłaty,
- wskazanie terminu i miejsca uiszczenia płatności,
- podpis wystawcy – musi być własnoręczny, zawierać chociaż nazwisko, jeśli jest nią osoba fizyczna, a jeżeli chodzi o osoby prywatne czy inne podmioty – pełną nazwę przedsiębiorstw, a także podpisy osób, które je reprezentują.
Warto mieć na uwadze to, że roszczenia wekslowe w określonych okolicznościach mogą ulec przedawnieniu:
Art. 70. Roszczenia wekslowe przeciw akceptantowi ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech, licząc od dnia płatności wekslu. Roszczenia posiadacza wekslu przeciw indosantom i wystawcy ulegają przedawnieniu z upływem roku, licząc od dnia protestu, dokonanego w należytym czasie, w przypadku zaś zastrzeżenia „bez kosztów” – licząc od dnia płatności. Roszczenia indosantów między sobą i przeciw wystawcy ulegają przedawnieniu z upływem sześciu miesięcy, licząc od dnia, w którym indosant wykupił weksel albo w którym sam został pociągnięty z wekslu do odpowiedzialności sądowej.
Weksle nie są gwarancją, że dłużnik będzie wypłacalny. Jednakże prawa wierzyciela mogą mieć lepszą ochronę w razie problemów z tym związanych. Dokonanie dodatkowego poręczenia za jego spłacenie to najbardziej bezpieczna opcja dla wierzyciela.