Złożenie deklaracji CEEB to nie wszystko. Będzie jeszcze weryfikacja źródła ciepła przez uprawnione osoby

Nieruchomości Dołącz do dyskusji (3)
Złożenie deklaracji CEEB to nie wszystko. Będzie jeszcze weryfikacja źródła ciepła przez uprawnione osoby

Właściciele budynków jednorodzinnych, lokali usługowych i handlowych, a także zarządcy nieruchomości, mają obowiązek przesłać do końca czerwca deklarację dotyczącą źródeł ciepła. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nastąpi również weryfikacja deklaracji CEEB i podanego źródła ciepła. Kominiarz lub strażnik miejski sprawdzą, czy podane w deklaracji źródło ciepła zgadza się z tym, które jest w rzeczywistości. Ale są i dobre wiadomości.

Weryfikacja deklaracji CEEB. Źródło ciepła sprawdzi kominiarz lub strażnik

Deklaracja CEEB jest stosunkowo prosta do wypełnienia. Osoba uzupełniająca formularz nie musi nawet zastanawiać się nad właściwą nazwą źródła ciepła – wystarczy, że wybierze jedno z podanej listy. Za nieprzesłanie deklaracji w terminie grozi kara – nawet do 5 tys. zł (jeśli sprawa trafi do sądu). Z tego względu wszyscy, którzy są zobowiązani do wysłania formularza, a jeszcze tego nie zrobili, powinni się pospieszyć.

Interesujące jest jednak to, że nastąpi również weryfikacja deklaracji CEEB. Jak przypomina Dorota Cabańska, p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego w wywiadzie z „DGP”, osoby do tego uprawnione – m.in. kominiarze (robiąc przegląd kominikarski), ale też strażnicy miejscy czy pracownicy gminy. W razie braku zgodności, dane w deklaracji CEEB będą weryfikowane.

Co jednak, gdy okaże się, że źródło ciepła wskazane w deklaracji nie odpowiada temu rzeczywistemu? I tu właścicieli oraz zarządców nieruchomości czeka dobra wiadomość – błąd w deklaracji nie wywołuje bowiem żadnych skutków. Państwo przyjmuje, że błąd może się po prostu zdarzyć, a po jego wykryciu należy jedynie jak najszybciej go poprawić – niezależnie od tego, czy stanie się to podczas weryfikacji, czy też może osoba składająca wniosek zreflektuje się samodzielnie, że popełniła błąd. W tym drugim przypadku, jeśli pomyłka nastąpiła na formularzu papierowym, warto udać się do urzędu i zrobić korektę w tej samej formie – chociaż dopuszczalne jest również poprawienie deklaracji przez internet.

Urzędy pomagają w wypełnianiu deklaracji

Jeśli osoba, która jest zobowiązana do złożenia deklaracji ma problem z jej wypełnieniem, może zwrócić się o pomoc do urzędu – większość gmin pomaga w wypełnieniu deklaracji. W przypadku złożenia deklaracji w urzędzie należy dopilnować wydania potwierdzenia złożenia deklaracji – dzięki temu składający będzie mieć pewność, że nie zapłaci kary, nawet jeśli formularz nie zostanie ostatecznie wprowadzony do systemu. Deklarację można również bez żadnych problemów złożyć drogą elektroniczną.

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i zbiór pomocnych materiałów znajdują się na stronie www.gunb.gov.pl.