Polacy produkują stosunkowo niewiele śmieci. W UE lepiej wypadają jedynie Rumuni

Środowisko Dołącz do dyskusji
Polacy produkują stosunkowo niewiele śmieci. W UE lepiej wypadają jedynie Rumuni

Mamy powód do dumy. Okazuje się, że przeciętny Polak rocznie produkuje 376 kg odpadów komunalnych. Spore różnice notowane są w zależności od województwa. Instytut Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego informuje, że najmniej śmieci wytwarzają mieszkańcy Podkarpacia, a  najwięcej Opolszczyzny. Co ciekawe, w całej Unii Europejskiej lepiej od nas wypadają tylko Rumuni. To dowód na to, że mimo rosnącej konsumpcji, Polska nadal pozostaje jednym z krajów generujących najmniej odpadów w Europie.

Więcej śmiecą mieszkańcy miast

Okazuje się, że w Polsce to mieszkańcy miast wyrzucają najwięcej śmieci – tak wynika z raportu „Bioodpady komunalne posegregowane i poddawane recyklingowi u źródła w Polsce”. Statystyczny mieszkaniec miasta wytwarza rocznie ponad pół tony odpadów. Rekordzistą jest tutaj województwo wielkopolskie, gdzie na jedną osobę przypada aż 525 kg śmieci rocznie. Znacznie lepiej jest w województwie lubuskim  – tam średnia to zaledwie 259 kg odpadów na rok.

Na wsiach liczby wyglądają nieco inaczej. Najmniej śmieci wytwarzają mieszkańcy województwa podkarpackiego (191 kg rocznie), a najwięcej – co zaskakujące – produkuje się ich w województwie lubuskim (499 kg). 

Większa ilość odpadów w miastach jest związana z wyższą konsumpcją i łatwiejszym dostępem do produktów jednorazowych. Różnice między regionami mogą wynikać z lokalnych uwarunkowań, poziomu segregacji śmieci czy natężenia ruchu turystycznego.

Polska i Rumunia wypadły najlepiej

Chociaż może się wydawać, że w Polsce produkuje się dużo odpadów, dane pokazują coś innego. Według obliczeń Instytutu Ochrony Środowiska i Eurostatu, Polacy są jednym z najmniej śmiecących narodów w Unii Europejskiej. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju wyrzuca rocznie 376 kg odpadów komunalnych, co plasuje Polskę na jednym z najniższych miejsc w europejskim rankingu. Mniej śmieci produkują jedynie Rumuni – 303 kg na osobę rocznie.

Na drugim biegunie znajdują się kraje, gdzie ilość odpadów jest ponad dwukrotnie większa. Austriacy wyrzucają rocznie aż 803 kg śmieci na osobę, niewiele mniej Duńczycy – 802 kg, a mieszkańcy Luksemburga średnio 721 kg. Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 513 kg rocznie.

Rośnie świadomość społeczna 

Cieszy, że rośnie świadomość ekologiczna Polaków rośnie, a jednym z widocznych tego efektów jest coraz większa popularność przydomowych kompostowników na wsiach. Ludzie decydują się na ich zakładanie głównie ze względu na możliwość uzyskania naturalnego nawozu, spore oszczędności finansowe oraz niższe opłaty za wywóz odpadów.

Badania pokazują, że niemal wszystkie gospodarstwa domowe kompostują bioodpady kuchenne przez cały rok. W przypadku odpadów zielonych, takich jak liście czy trawa, aktywność kompostowania jest bardziej sezonowa – zimą robi to około jedna trzecia gospodarstw, ale od wiosny do jesieni odsetek ten gwałtownie rośnie. W najcieplejszych miesiącach, między czerwcem a sierpniem, niemal wszystkie gospodarstwa decydują się na ich kompostowanie.