Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS i chodzą po domach. Jak nie dać się nabrać?

Codzienne Państwo Podatki Praca Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (293)
Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS i chodzą po domach. Jak nie dać się nabrać?

Czy pracownik ZUS może odwiedzić mnie w domu? Tak, ale wyłącznie w rzadkich okolicznościach. Często jednak pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podszywają się oszuści, próbujący wykorzystać niewiedzę i naiwność w szczególności seniorów. Jak nie dać się nabrać? Wyjaśniamy.

Oszuści mają różne sposoby na omotanie swoich ofiar. Z reguły wykorzystują oni naiwność i/lub niewiedzę – jak przy wyłudzeniach metodą „na wnuczka”, czy podszywając się pod znane firmy telekomunikacyjne (nieco tylko zmieniając nazwę). Okazuje się, że coraz częściej przestępcy podszywają się pod pracowników… Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oferując podczas „wizyt domowych” świadczenia czy usługi niemające nic wspólnego z ZUS-em. Tymczasem stosunkowo łatwo uniknąć naciągaczy – bo choć odpowiedź na pytanie „czy pracownik ZUS może odwiedzić mnie w domu?” brzmi tak, to jednak jest to wyjątkowa rzadkość.

Czy pracownik ZUS może odwiedzić mnie w domu? Tak, ale…

Co do zasady, z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (i jego pracownikami) mamy styczność najczęściej w placówkach. To w ten sposób, oraz listownie, odbywa się zdecydowana większość interakcji z mnie lub bardziej (nie)lubianą instytucją. Powoli to się jednak zmienia, bo coraz więcej osób i instytucji korzysta z Platformy Usług Elektronicznych, czyli specjalnego portalu umożliwiającego wymianę korespondencji z pominięciem tradycyjnych kanałów komunikacyjnych. Warto również wspomnieć o możliwości rozmowy z pracownikiem ZUS za pomocą… Skype’a – nie dość, że to działa, to często łatwiej połączyć się z kompetentnym pracownikiem szybciej, niż za pomocą tradycyjnej infolinii.

Są jednak sytuacje, w których to nie my udajemy się do wyłożonego marmurami oddziału czy placówki ZUS, ale placówka – a raczej jej pracownik – przyjdzie do nas. Chodzi tu przede wszystkim o następujące sytuacje:

  • kontrola zwolnienia lekarskiego – gdy zachodzi podejrzenie, że zwolnienie nie jest konieczne; taka wizyta nie jest zapowiedziana, a jeśli chorego pracownika nie będzie w miejscu zamieszkania, będzie on wezwany do „usprawiedliwienia” swojej nieobecności;
  • kontrola płatnika składek, gdy adres działalności gospodarczej jest jednocześnie adresem zamieszkania płatnika (z reguły – przedsiębiorcy) – wizyta taka zawsze jest zapowiedziana;
  • wizyta delegacji pracowników ZUS z okazji 100 urodzin – również i taka wizyta jest zapowiadana z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jeśli mamy wątpliwości, czy faktycznie odwiedza nas pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (który powinien się wylegitymować), warto skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00.