Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 r. Taką datę podała na konferencji prasowej Marszałek Sejmu Elżbieta Witek po konsultacji z Państwową Komisją Wyborczą. Czeka nas krótka, ale intensywna kampania wyborcza.
Wybory prezydenckie 28 czerwca będą odbywać się według skróconego kalendarza wyborczego
Kalendarz wyborczy określa poszczególne terminy na wykonanie czynności wyborczych. Do 5 czerwca, czyli do najbliższego piątku nowe komitety wyborcze mają czas na zawiadomienie PKW o ich utworzeniu. Natomiast te komitety, które były zgłoszone do wyborów korespondencyjnych, które miały odbyć się 10 maja, mają do 5 czerwca potwierdzić swój udział w czerwcowych wyborach. 10 czerwca minie termin rejestracji nowych kandydatów. Do tego samego dnia mogą zgłaszać się kandydaci już zarejestrowani do majowych wyborów prezydenckich. Korzystają oni ze swoistej konstrukcji praw nabytych – nie muszą już zbierać 100 000 podpisów na listach poparcia. Przed takim zadaniem stanie Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Będzie miał na to 7 dni.
Uwagę zwraca zabezpieczenie się przez Marszałek Sejmu i PKW przed możliwym naruszeniem przepisów. W ostatnich dniach pojawiły się pogłoski, że kandydat KO zbiera podpisy na listach poparcia, pomimo tego, że wybory nie zostały jeszcze ogłoszone. Dlatego zmieniono wygląd list poparcia, które różnią się od tych używanych dotychczas. Ma to uniemożliwić ewentualne złamanie przepisów wyborczych przy rejestracji kandydatów do wyborów prezydenckich w 2020 r.
Wybory prezydenckie 28 czerwca – pozostałe terminy
Do 12 czerwca będzie można zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, a same komisje zostaną utworzone w terminie do 15 czerwca. Jeżeli wyborca chce zagłosować korespondencyjnie, to musi to zgłosić do właściwego urzędu gminy w terminie do 16 czerwca. Jeżeli wyborca przebywa za granicą, to czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania listownego upływa 13 czerwca.
Państwowa Komisja Wyborcza ma czas do 21 czerwca na zarządzenie wyborów wyłącznie korespondencyjnych na terenie gminy, w której epidemia koronawirusa nie słabnie lub rozprzestrzenia się mocniej niż na terenie reszty kraju. Wyborcy, którzy znajdują się w kwarantannie mają czas na zgłoszenie zamiaru głosowania za pomocą poczty do 26 czerwca. Termin ustalono w taki sposób by obejmował osoby, które będą rozpoczynać kwarantannę w najbliższych dniach. Wyborcy, którzy zagłosują korespondencyjnie do 26 czerwca muszą wrzucić swoje głosy do wyznaczonych skrzynek pocztowych.
Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się 28 czerwca w godzinach od 7 do 21.
Wybory prezydenckie 28 czerwca – komisje wyborcze
Pojawił się również projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie środków ochrony osobistej komisji wyborczej. Zgodnie z nim członkowie komisji otrzymają rękawiczki jednorazowe, które mają zmieniać co godzinę na nowe. Otrzymają również maseczki o najniższej klasie filtracyjnej – FPP1, przyłbice oraz płyn do dezynfekcji rąk.
Członkowie komisji mają siedzieć od siebie w odstępach co najmniej 1,5 metrowych. Stanowiska pracy mają posiadać osłonę z materiału nieprzepuszczającego powietrze, czyli np. z pleksy. Górna krawędź takiej bariery ma się znajdować nie niżej niż metr nad strefą oddychania członka komisji. Lokale wyborcze będą wietrzone co godzinę przez 10 minut. Również co godzinę odbędzie się obowiązkowa dezynfekcja klamek, blatów, oraz innych powierzchni, których dotykają ludzie. Członkowie komisji wyborczych nie będą poddani testom na koronawirusa przed rozpoczęciem wyborów, ani w ich trakcie. W lokalu wyborczym będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, z wyłączeniem członków komisji.