Firmy leasingowe przewidują, że zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany podatkowe zakończą wykup prywatny samochodów z leasingu. Przed nami prawdopodobnie ostatnie cztery miesiące funkcjonowania zasad korzystnych dla podatników. Żegnamy wykup prywatny auta z leasingu.
Żegnamy wykup prywatny auta z leasingu
Dziś osoba prowadząca działalność gospodarczą może wziąć samochód w leasing, a po jego spłacie, wykupić auto do majątku prywatnego. Następnie po pół roku może ten samochód sprzedać, nie płacąc podatku. Prezentując projekty Polskiego Ładu wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiedział wprowadzenie rozwiązań ograniczających „proceder wyprowadzania z firmy aut poleasingowych”.
Trudno się dziwić, że ludzie korzystają z dopuszczonego prawem wykupu samochodu, a następnie go sprzedają. Dziwi natomiast nazywanie tego przez wiceministra finansów procederem. Według Słownika Języka Polskiego proceder to „działanie, często stanowiące czyjeś źródło utrzymania, uznawane za niezgodne z zasadami moralnymi lub prawem”. Legalność tego „procederu” potwierdziła też swoimi interpretacjami Krajowa Informacja Skarbowa.
Czyj to majątek?
„Aktualnie często firma bierze samochód w leasing, raty płaci ze środków przedsiębiorstwa, natomiast po spłacie rat leasingowych wykupuje pojazd do prywatnego majątku jej właściciel. Nie trafia ten samochód, de facto wykupiony przez firmę, do majątku przedsiębiorstwa. Warto sobie zadać pytanie, czy trzeba pozwalać na to, żeby do prywatnego majątku trafiało to, co zostało wykupione za pieniądze przedsiębiorstwa. To jest działanie na granicy prawa i w innych krajach Unii Europejskiej jest to całkowicie niemożliwe” powiedział minister Jan Sarnowski.
Jak zmienią się przepisy w 2022 roku?
Ministerstwo Finansów uważa, że samochód firmowy po leasingu powinien zostać wykupiony przez firmę, która za niego zapłaciła, a dopiero później – przeniesiony z firmy do majątku prywatnego. Natomiast przychody ze sprzedaży auta poleasingowego, wykupionego do majątku osobistego należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, jeśli między pierwszym dniem miesiąca, w którym pojazd zostanie wycofany z działalności i dniem jego zbycia nie upłynie 6 lat. Czyli od stycznia 2022 roku przedsiębiorca będzie musiał czekać 6 lat, żeby nie zapłacić podatku dochodowego po sprzedaży auta.
Nie jest też korzystna proponowana zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku VAT ma nie być naliczany od ostatniej raty kredytowej. To rata wykupu, która wynosi zwykle 1 procent. Wysokość podatku VAT ma zależeć od realnej wartości pojazdu. To zdecydowanie większe obciążenie. Dlatego firmy leasingowe oceniają, że jeśli przepisy w tym kształcie wejdą w życie, to zakończą wykup prywatny aut po leasingu.
Zapowiedź wprowadzenia tych zmian wywołała popłoch u tych osób, które korzystając z obowiązujących dziś przepisów wykupiły auto z zamiarem jego sprzedaży po 6 miesiącach. Czy mogą liczyć na ochronę praw nabytych? Planowane zmiany, a szczególnie ich uzasadnienie, zaskakują, bo przecież prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie mają osobnego majątku firmowego i osobistego. Brak tego rozdziału to duże ryzyko dla prowadzących działalność gospodarczą w tej formie. W razie niepowodzenia w firmie, ryzykują całym swoim majątkiem.