Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, ale tylko 6,5 proc. cudzoziemców spełnia ten wymóg

Praca Dołącz do dyskusji
Polska potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, ale tylko 6,5 proc. cudzoziemców spełnia ten wymóg

Deficyt rąk do pracy na polskim rynku nie słabnie. Jednak wbrew obiegowej opinii w Polsce nie potrzeba tylko niewykwalifikowanych pracowników. Z ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że w naszym kraju brakuje także wysoko wykwalifikowanych fachowców, których coraz trudniej znaleźć w kraju. Problem jest poważny, gdyż z danych przedstawionych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że tylko 1 proc. wydanych pozwoleń na pracę w 2023 r. dotyczył jednocześnie deficytowych i wysoko wykwalifikowanych zawodów.

Lista deficytowych profesji w Polsce jest bardzo długa. Napływ cudzoziemców nie rozwiązuje tego problemu

Polski Instytut Ekonomiczny w badaniu „Wykwalifikowani cudzoziemcy w Polsce – scenariusze zatrudniania w perspektywie 2035 r.” nakreślił problemy, z jakimi obecnie boryka się i będzie w najbliższych latach zmagał się polski rynek pracy. Niedobór wykwalifikowanych pracowników w Polsce dotyczy wielu zawodów – od profesji medycznych (np. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci), przez samodzielnych księgowych czy nauczycieli zawodu. Eksperci PIE zauważają także, że tylko 3 proc. dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców na terenie Polski dotyczyło zawodów, które wymagają wysokich kwalifikacji. O problemie mówiła w badaniu dr Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego PIE:

Tak niski wskaźnik podejmowania pracy przez cudzoziemców w zawodach deficytowych wymagających wysokich kwalifikacji może wynikać z faktu, że wymaga ona nostryfikacji dyplomu, a także znajomości języka polskiego na poziomie komunikatywnym. Może to znacznie utrudniać podejmowanie pracy przez cudzoziemców w tych zawodach, a tym samym przyczyniać się do podejmowania przez nich pracy niezgodnej z posiadanymi kwalifikacjami.

Eksperci PIE naszkicowali kilka scenariuszy rozwoju sytuacji, która dotyczy zatrudniania cudzoziemców w następnych latach

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego do poprawienia sytuacji na rynku pracy potrzeba przede wszystkim dwóch czynników – poczucia bezpieczeństwa cudzoziemców w Polsce, a także usprawnienia procesu uznawania ich kwalifikacji. Dr Katarzyna Dębkowska mówi wprost:

Jeżeli w Polsce nie będzie realizowana kompleksowa i odpowiedzialna polityka migracyjna, to zmaleją szanse na sprawność procesu administracyjnego w uznawaniu kwalifikacji cudzoziemców.

Eksperci PIE rysują także cztery scenariusze rozwoju sytuacji na rynku pracy. W pierwszym z nich sytuacja powinna ulec poprawie na skutek usprawnienia procesów administracyjnych, a także silnego przywiązania cudzoziemców do Polski. Jednak instytut przedstawił także bardziej czarne prognozy (PIE nazywa je np. nikłą szansą lub całkowicie utraconych szansą) – w takim wypadku proces zwiększania poczucia bezpieczeństwa cudzoziemców się nie uda, a zmiany systemu administracyjnego z dużą dozą prawdopodobieństwa nie zmienią złej sytuacji cudzoziemców w Polsce.