Cudzoziemcy nie zawsze muszą wymieniać zagraniczne prawo jazdy na polskie. Wszystko zależy od tego, skąd pochodzą

Moto Państwo Dołącz do dyskusji
Cudzoziemcy nie zawsze muszą wymieniać zagraniczne prawo jazdy na polskie. Wszystko zależy od tego, skąd pochodzą

Zagraniczne prawo jazdy uprawnia do kierowania samochodem w polskim ruchu drogowym. Uprawnienie to jest jednak ograniczone w czasie. Po 185 dniach pobytu w Polsce należy je wymienić na tutejszy dokument, o ile dana osoba nie pochodzi z państwa członkowskiego UE. Na szczęście nie oznacza to konieczności przechodzenia do polskiego egzaminu praktycznego. 

Co do zasady cudzoziemcy mieszkający w Polsce na stałe powinni wymienić swoje prawa jazdy na polski dokument

Stwierdzenie, że po polskich drogach i autostradach poruszają się także cudzoziemcy, nie byłoby z pewnością odkrywcze. Mamy oczywiście do czynienia z migracją, od kilku lat w niemałej skali. Przede wszystkim jednak w grę wchodzi szeroko rozumiany tranzyt. Niektórzy kierowcy wjeżdżają do naszego kraju w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Inni są tutaj po prostu przejazdem.

Siłą rzeczy zagraniczne prawo jazdy musi być w Polsce w jakimś stopniu honorowane. Byłoby bowiem absurdem domagać się krajowego dokumentu od osoby, która po prostu chce przejechać przez terytorium naszego państwa, żeby dostać się do któregoś z naszych sąsiadów. Równocześnie zupełnie inaczej możemy podchodzić do osób, które mieszkają w Polsce na stałe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zagraniczne prawa jazdy muszą wymieć ci cudzoziemcy, którzy mieszkają w Polsce od 185 dni. Czas ten liczy się od momentu uzyskania stałego lub czasowego pozwolenia na pobyt na terytorium naszego kraju. Podobnie zresztą jak utrata ważności dokumentu wydanego w innym państwie, która następuje po upływie 6 miesięcy.

Siłą rzeczy o wymianie zagranicznego prawa jazdy na polski dokument mogą zapomnieć cudzoziemcy przebywający w Polsce nielegalnie. Równocześnie osoby korzystające w naszym kraju z międzynarodowej ochrony nie muszą się obawiać udziału swojego państwa pochodzenia w całej procedurze.

Należy także wspomnieć, że zagraniczne prawo jazdy mogą chcieć także wymienić na krajowe Polacy, którzy uprawnienia do kierowania pojazdami zyskali za granicą. Obowiązują ich te same zasady, co cudzoziemców.

Zagraniczne prawo jazdy może być w Polsce traktowane na równi z dokumentem krajowym

Sam proces nie jest przesadnie skomplikowany. Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy w starostwie powiatowym albo w urzędzie miasta w przypadku miast na prawach powiatu. Stosowny formularz możemy pobrać na przykład z rządowego portalu gov.pl. Do wniosku dołączamy aktualne zdjęcie i potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy. Być może będziemy potrzebować także dokumentu potwierdzającego zameldowanie oraz orzeczenia lekarskiego. Potrzebne będzie także tłumaczenie zagranicznego prawa jazdy poświadczone albo przez konsula, albo przez tłumacza przysięgłego.

W przypadku cudzoziemców pewne różnice występują w zależności od ich państw pochodzenia. Przede wszystkim zagraniczne prawo jazdy wydane w którymś z krajów członkowskich Unii Europejskiej traktuje się tak, jak dokument polski. Nie ma potrzeby jego wymieniania. Dokument jest ważny przez cały okres, na który go wydano. Ta sama dotyczy prawa jazdy wydanego przez Szwajcarię, państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz międzynarodowe prawa jazdy. Warto wspomnieć, że tych ostatnich nie można wymienić na polskie dokumenty.

W ten sam sposób traktujemy także prawo jazdy wydane przez Wielką Brytanię. Jest jednak małe „ale”. Honorowanie brytyjskich dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami dotyczy jedynie tych wydanych przed 31 grudniem 2020 r. Jak się łatwo domyślić, to jeden ze skutków Brexitu.

Kolejny przypadek warty uwzględnienia to zagraniczne prawo jazdy wydane przez państwo niebędące stroną Konwencji o Ruchu Drogowym. To stosunkowo mało prawdopodobne, bo na 195 uznanych międzynarodowo państw aż 95 przystąpiło do Konwencji Wiedeńskiej lub Genewskiej. Jeśli mamy dodatkowo do czynienia z państwem nienależącym do UE, to osoba chcąca uzyskać polski dokument musi dodatkowo zdać teoretyczną część egzaminu na prawo jazdy.