Wynajem działki ROD na doby jest kuszący, ale czy zgodny z prawem?

Finanse Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Wynajem działki ROD na doby jest kuszący, ale czy zgodny z prawem?

Z roku na rok rośnie zainteresowanie działkami ROD, a chętnych jest dużo więcej niż dostępnych działek. Niektórzy wynajmują ogródki i altany jak domki wczasowe, szczególnie w miejscach atrakcyjnych turystycznie, na doby. Sprawdź, czy wynajem działki ROD jak Airbnb jest legalne.

W dzisiejszych czasach działka to przywilej

Z polskiego RODOS korzysta około 4 mln osób. Dla wielu z nas pierwsze skojarzenie z taką formą wypoczynku to wakacje u dziadków. Ale ogródki działkowe nie tracą na popularności i coraz częściej dzierżawią je rodziny z dziećmi. Tak więc działki stają się wręcz jak przydomowy ogród – piękna altana, komfortowe meble, kuchnia, dużo trawy, nierzadko basen. RODów nie przybywa, wręcz przeciwnie, ich liczba maleje. Za to chętnych, by wydzierżawić działkę jest coraz więcej. Czy wynajem działki ROD jest legalny?

Okazuje się, że zdobycie takiego miejsca na własność graniczy z cudem. Na ogólnodostępnych forach i portalach niewielu działkowiczów ogłasza chęć sprzedaży prawa do użytkowania działki. Głównie dlatego, że większość ogródków rozchodzi się szybko pocztą pantoflową. Zawrotne ceny działek rownież nie ułatwiają kupna. Te tanie sprzedają się od razu, te z wyższej półki potrafią kosztować nawet 180 tysięcy, bo mają całoroczny domek i ruską banię.

Wynajem działki ROD na doby nie zrobi z ciebie biznesmena a przestępcę

Odpicowana altana, bliskość morza czy gór kuszą, by z ogródka działkowego zrobić biznes. Wydawałoby się, że posiadanie prawa do użytkowania działki pozwala na dowolne działania. Okazuje się jednak, że wynajem ogródka i altany jest niezgodny z prawem. Zgodnie z art. 4 Ustawy o ROD prowadzenie jakiejkolwiek działalności  gospodarczej na działce jest nielegalne. Konsekwencje mogą być dotkliwe. Grozi za to nawet utrata umowy dzierżawy.

Dlaczego RODy nie mogą być wynajmowane? Przede wszystkim dlatego, że od początku istnienia mają jeden cel: wsparcie rodziny. Działka ma umożliwiać produkcję żywności oraz stanowić przestrzeń dla rodzin i dzieci do aktywności fizycznej. Ponadto przywileje z jakich korzystają ogródki działkowe (ulgi podatkowe, dofinansowania) mają być udogodnieniem i pomocą dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej, a nie sposobem na łatwy zarobek. Wynajmujący ogródek nielegalnie muszą liczyć się z poniesieniem odpowiedzialności za wszelkie zniszczenia i usterki, nie tylko na swojej działce, ale i na terenie całego RODu. Oraz pamiętać, że prawdziwy działkowicz z krwi i kości i tak poinformuje prezesa. Bezprawne działania narażają wszystkich na utratę przywilejów.