Znamy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Potrzebna będzie druga tura, żeby wyłonić prezydenta

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (519)
Znamy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Potrzebna będzie druga tura, żeby wyłonić prezydenta

Poznaliśmy sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Nie obyło się bez zaskoczeń. Jednak, żeby poznać kandydata, który zamieszka w Pałacu Prezydenckim na najbliższe 5 lat, musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie.

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich

Punktualnie o 7 rano otworzyły się drzwi lokali wyborczych. Polacy tłumnie ruszyli zdecydować, kto przez najbliższe pięć lat będzie pełnił funkcję głowy państwa. Doszło do tego, że już o 7 rano tworzyły się kolejki chętnych do głosowania. Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza o godzinie 12 frekwencja wynosiła rekordowe 26,6 procent. Co ciekawe, zazwyczaj o tej godzinie duża liczba głosów była oddawana na wsiach, miało to związek z rozkładem niedzielnych mszy. W tym roku, aż o 7 punktów procentowych zyskały miasta. O godzinie 17 udało się utrzymać tendencję wzrostową. Frekwencja wyniosła prawie 48 procent. To ewenement, zważywszy na to, że głosowanie odbyło się w cieniu utrudnień związanych z epidemią koronawirusa.

W każdym lokalu wyborczym należało stosować się do wytycznych sanitarnych. Głosujący musieli mieć zasłonięte usta i nos. Długopisy i blaty miały być regularnie dezynfekowane. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, w której po wyborach zwiększyłaby się liczba zarażonych. W dwóch gminach 2 kraju głosowanie odbyło się wyłącznie korespondencyjnie. Po całodniowych przeciekach z bazarku politycznego, gdzie emocjonowaliśmy się, jakie będą ceny dżemu, budyniu, w końcu możemy podać sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich

Zgodnie z danymi z exit poll kandydaci uzyskali następujące wyniki:

Robert Biedroń 2,9%

Krzysztof Bosak 7,4  %

Andrzej Duda 41,8%

Szymon Hołownia 13,3%

Marek Jakubiak 0,5%

Władysław Kosiniak-Kamysz 2,6%

Mirosław Piotrowski 0,2%

Paweł Tanajno 0,3%

Rafał Trzaskowski 30,4%

Waldemar Witkowski 0,3%

Stanisław Żółtek 0,3%

Pierwsza tura wyborów nie przyniosła rozstrzygnięcia. Do drugiej tury zakwalifikowało się dwóch kandydatów z najwyższą liczbą głosów. Są to Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Zmierzą się ponownie 12 lipca. Wtedy będziemy wybierać tylko i wyłącznie między tymi dwoma kandydatami. Czeka nas ciekawa i pełna emocji kampania wyborcza, która będzie miała olbrzymi wpływ na to, jak będzie wyglądać Polska przez najbliższe pięć lat. Czy Prawo i Sprawiedliwość nadal będzie miało prezydenta na każde zawołanie, nawet w nocy, czy będziemy świadkami kryzysu władzy. Przypominamy, że w rękach opozycji znajduje się już Senat.

Oczywiście te wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, które przedstawiliśmy, są wynikami sondażowymi. Oficjalne wyniki wyborów poznamy w ciągu kilku najbliższych dni. Zazwyczaj wyniki były znane około wtorku lub środy. Ze względu na częściowo korespondencyjny charakter tych wyborów Państwowa Komisja Wyborcza może potrzebować znacznie więcej czasu.