Wypowiedzenie umowy z powodu trudnej sytuacji pracodawcy jest możliwe i dopuszczalne przez przepisy Kodeksu pracy. Oczywiście nie jest to przyjemna sytuacja. Przepisy chronią jednak takiego pracownika i nie pozostawiają go na przysłowiowym lodzie.
Wypowiedzenie umowy z powodu trudnej sytuacji pracodawcy
Pracodawca, który znalazł się w trudnej sytuacji i z tego powodu musi zredukować zatrudnienie w firmie, może to zrobić zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Wiele zależy jednak od wielkości firmy, którą prowadzi. Inaczej będzie kształtować się zasada zwalniania w zakładzie pracy zatrudniającym do 20 pracowników, a inaczej w zakładzie pracy, który zatrudnia powyżej 20 pracowników.
Zwolnienie w zakładzie pracy zatrudniającym do 20 pracowników
Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników, może rozwiązać z pracownikiem umowę z przyczyn ekonomicznych na podstawie przepisów Kodeksu Pracy. Może to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, jednak jest to opcja bardzo niekorzystna dla pracownika. Drugi rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem z winy pracodawcy, która dostarcza pracownikowi zdecydowanie więcej uprawnień, ale z drugiej strony może być zastosowana tylko co do osób zatrudnionych na czas nieokreślony i na okres próbny.
Opcja pierwsza jest standardowym postępowaniem związanym z wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie wymaga więc szerszego omówienia. Opcja druga jest natomiast o wiele bardziej skomplikowana. Przede wszystkim zapewnia pracownikowi szereg uprawnień, które z pewnością są z jego punktu widzenia istotne. Wypowiedzenie umowy w taki sposób wymaga szczegółowego wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy oraz w świadectwie pracy powodu wypowiedzenia. Pracownik musi otrzymać również informację o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 7 dni.
Zwalniany w ten sposób pracownik ma również szereg uprawnień. Przysługuje mu wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy. Co bardzo ważne taka podstawa zwolnienia daje prawo do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.
Zwolnienia w zakładzie zatrudniającym powyżej 20 osób
Trochę inaczej wygląda kwestia zwolnienia pracownika w dużym zakładzie pracy. Zakłady zatrudniające powyżej 20 osób podlegają ustawie o zwolnieniach grupowych. Najważniejszą różnicą i uprawnieniem, jakie przysługuje pracownikowi zwalnianemu w takiej firmie, jest możliwość otrzymania odprawy. Jej wysokość uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. W przypadku pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy krócej niż 2 lata wynosi ona jednomiesięczne wynagrodzenie. Dwumiesięczne wynagrodzenia, otrzyma pracownik zatrudniony od 2 do 8 lat, a trzymiesięczne jeżeli pracował ponad 8 lat.
W ten sposób można rozwiązać umowy na czas nieokreślony i czas określony jeżeli została zawarta na więcej niż 6 miesięcy. Zwalniany pracownik zachowuje również wszystkie przywileje, które dotyczą pracowników zwalnianych z mniejszych firm.