Część przedsiębiorców prowadzących firmę we własnym mieszkaniu może zapłacić wyższy podatek. Kogo to dotyczy?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (39)
Część przedsiębiorców prowadzących firmę we własnym mieszkaniu może zapłacić wyższy podatek. Kogo to dotyczy?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą firmę z własnego mieszkania, mogą być zmuszeni do zapłacenia znacznie wyższego podatku od nieruchomości. Zwłaszcza, jeśli czerpią z tego określone korzyści podatkowe. 

Wyższy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących firmę we własnym mieszkaniu?

Zgodnie z prawem przedsiębiorca może prowadzić działalność we własnym mieszkaniu (siedziba firmy jest wtedy tożsama z adresem zamieszkania). Może też wliczyć określone wydatki w koszty firmowe przy prowadzeniu działalności z mieszkania. Jest na przykład możliwe, by wliczyć koszt czynszu, mediów itd. w koszty firmowe – przedsiębiorca musi jedynie określić, jaką część nieruchomości wykorzystuje w celu prowadzenia działalności.

Niekiedy jednak takie rozwiązanie może pociągać za sobą nieprzewidziane konsekwencje – w tym wyższy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców prowadzących firmę we własnym mieszkaniu.

Kiedy można spodziewać się wyższego podatku?

Stawka podatku od nieruchomości różni się w zależności od tego, czy nieruchomość jest związana z prowadzeniem działalności, czy też nie. Różnica jest diametralna – maksymalna stawka podatku od nieruchomości na cele mieszkalne to obecnie 0,81 zł za m2, od nieruchomości (lub jej części) na prowadzenie działalności – aż 23,90 zł za m2.

Kiedy zatem można się spodziewać się konieczności zapłaty wyższego podatku? Po pierwsze – wtedy, gdy z nieruchomości wyodrębniono osobne pomieszczenie na prowadzenie działalności (gabinet czy salon do przyjmowania klientów). Po drugie – gdy przedsiębiorca zdecyduje się na wliczenie wydatków związanych z prowadzeniem działalności w mieszkaniu w koszty uzyskania przychodu.

Wyższy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców raczej nie dla tych, którzy mogliby wykonywać swoją działalność gdziekolwiek

Dlaczego tak istotne dla ustalenia stawki podatku jest faktyczne wyodrębnienie pewnej części nieruchomości do prowadzenia działalności? Warto w tym kontekście zainteresować się wyrokiem NSA z 23 stycznia 2020 r. (II FSK 1252/19). NSA stwierdził w uzasadnieniu, że wykładnia pojęcia „zajęcia budynku lub jego części na prowadzenie działalności gospodarczej” powinna obejmować nie tylko fizyczne zajmowanie tej nieruchomości, ale także – czy budynek lub lokal są niezbędne, by zrealizować cel działalności gospodarczej. Na tej podstawie można zakładać, że jeśli przedsiębiorca mógłby wykonywać swoją działalność gdziekolwiek (bo potrzebuje w tym celu np. głównie laptopa i smartfona), to wyższy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców nie jest w tym przypadku zasadny.

To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy do tej pory nie wliczali kosztów mieszkania w koszty firmowe (co niejako potwierdza przystosowanie części nieruchomości do celów prowadzenia działalności). Najczęściej są to przedsiębiorcy prowadzący tzw. e-biznesy. Pozostali muszą natomiast mieć się na baczności. Jeśli mają wątpliwości co do tego, czy powinni płacić wyższy podatek od nieruchomości dla przedsiębiorców, mogą zwrócić się do organów gminy o interpretację.