Dobra informacja dla osób, które chciałyby zainwestować w obligacje skarbowe. Jak informuje Ministerstwo Finansów, wzrośnie oprocentowanie części oszczędnościowych obligacji skarbowych – i to już od października.
Wzrośnie oprocentowanie oszczędnościowych obligacji skarbowych
Wiele osób, które chcą choć w części uchronić swoje oszczędności przed inflacją, wybiera konta oszczędnościowe, lokaty lub obligacje skarbowe. Każde rozwiązanie ma swoje zalety; obecnie np. można bez trudu znaleźć konta i lokaty oprocentowane na 7-8 proc. w skali roku. Jeszcze kilka miesięcy temu było to nieprawdopodobne.
O ile jednak takie banki jak m.in. Bank Pekao, Credit Agricole, Getin Bank czy Nest Bank od dłuższego czasu podnosiły oprocentowanie (zwłaszcza, że RPP nadal podnosiła też stopy procentowe), o tyle nie nastąpiły żadne znaczące zmiany w obligacjach skarbowych. Teraz jednak, jak poinformowało Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie, wzrośnie wreszcie oprocentowanie oszczędnościowych obligacji skarbowych – mowa o obligacjach, których termin zapadalności wynosi powyżej 3 miesięcy.
Od października oprocentowanie wszystkich instrumentów 3-letnich wzrośnie dość symbolicznie – o 0,25 pp. Z kolei oprocentowanie instrumentów detalicznych, o zapadalności od 4 do 12 lat, ma wzrosnąć już bardziej zauważalnie – o 0,50 pp.
Oprocentowanie 3-miesięcznych obligacji na razie pozostaje bez zmian i nadal będzie wynosić 3 proc. w skali roku.
Oprocentowanie obligacji skarbowych od października
Ile zatem będzie wynosić oprocentowanie poszczególnych rodzajów obligacji skarbowych? Jeśli chodzi o oprocentowanie obligacji zmiennoprocentowych, to oprocentowanie obligacji 1-rocznych, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej, wyniesie od października 6,75 proc. Oprocentowanie obligacji zmiennoprocentowej 2-letniej będzie natomiast wynosić 6,85 proc.
W przypadku pozostałych produktów oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wyniesie:
- 6,85 proc. dla obligacji 3-letnich,
- 7 proc. dla obligacji 4-letnich,
- 7,25 proc. dla obligacji 10-letnich.
Nie można przy tym zapominać o obligacjach rodzinnych: 6-letnich i 12-letnich, które są przeznaczone wyłącznie dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”. Od października oprocentowanie 6-letnich obligacji rodzinnych wzrośnie do poziomu 7,20 proc. w pierwszym roku. Z kolei oprocentowanie 12-letnich obligacji rodzinnych – do poziomu 7,50 proc.
Co ciekawe, od października agentem emisji obligacji detalicznych zostanie również Bank Pekao S.A. Wcześniej obligacje skarbowe można było kupić wyłącznie w oddziałach PKO BP, Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP oraz poprzez strony internetowe.
Państwo musiało zainterweniować, bo chętnych zaczęło ubywać
Podniesienie oprocentowania oszczędnościowych obligacji skarbowych właśnie teraz nie wydaje się przypadkowe – popyt na obligacje w sierpniu znacząco osłabł, a wszystko wskazuje na to, że wyniki sprzedaży za wrzesień będą jeszcze gorsze. Po świetnym czerwcu i lipcu przyszło zatem znaczne wyhamowanie. Nic więc dziwnego, że MF podniosło oprocentowanie części obligacji – nie wiadomo jednak, jak przełoży się to na popyt w kolejnych miesiącach.