Ministerstwo finansów twierdzi, że za usługi takie jak przewóz ludzi z BlaBlaCar i im podobne nie trzeba płacić podatków.
Wielu ludzi podróżując, korzysta z różnych środków komunikacji, wybierają pociąg, samolot, samochód, taksówkę, a inni lubią jeździć autostopem. Ostatnimi czasy, coraz popularniejszą formą podróżowania jest umawianie się kilku osób przez internet, by wspólnie odbyć podróż z punktu A do B, a jedyną opłatą jest zwrot kierowcy kosztów przejazdu, zwykle kwoty potrzebnej na zakup paliwa.
Pisaliśmy już o problemach prawnych, jakie związane są z internetowymi usługami, dotyczącymi organizacji wspólnych przejazdów, a konkretnie chodziło o przewóz ludzi z BlaBlaCar. Kierowca ogłasza w portalu, że będzie jechał na konkretnej trasie i oferuje w swoim samochodzie kilka wolnych miejsc. Chętni użytkownicy wpłacają pewne kwoty, które mają pokryć koszty paliwa, ale nigdy nie mogą być wyższe, niż stawka ustalona przez portal. Moderatorzy serwisu dbają też o to, by nie było możliwości, że ktoś będzie chciał wykorzystać usługę do zarabiania pieniędzy, a dodatkowo wszystko jest zawarte w regulaminie.
Niestety mimo takich zabezpieczeń wiele osób miało mimo wszystko wątpliwości co do tego, czy od pieniędzy, które współtowarzysze podróży wpłacali tylko na paliwo, nie powinny być opodatkowane. Nawet nasi prawnicy sugerowali, że na razie jest to tak zwana szara strefa, gdyż trudno jest dopasować do takiej „działalności” przepisy podatkowe.
Mamy już jednak jasność co do tego problemu. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na złożoną w lutym tego roku interpelację posła PiS Zbigniewa Chmielowca, która dotyczyła ekonomii współdzielenia, w tym usług takich jak przewóz ludzi z BlaBlaCar i jej podobnych, ale dotyczących innych dziedzin życia.
Jeśli kierowca udostępni w swoim samochodzie miejsce innym pasażerom i pobierze opłatę, która pokryje tylko część kosztów związanych z przejazdem, to nie uzyskuje on dochodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią one nadwyżki przychodów nad kosztami ich uzyskania.
Nie jest natomiast zwolniony z podatku kierowca, który w identyczny sposób udostępni miejsca w samochodzie, który jest mu udostępniony przez pracodawcę do wykonywania obowiązków służbowych. W takich przypadkach sytuacja jest interpretowana jako działalność zarobkowa, od której trzeba odprowadzić podatek dochodowy.
Masz problemy związane z podatkami lub działalnością zarobkową i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com