Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje całkowity zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych. Jak się jednak okazuje, zakaz nie jest tak szczelny, jak chcieliby tego rządzący. Przedsiębiorcy nadal mogą odliczyć zakup nieruchomości – służącej de facto często do mieszkania – w konkretnym przypadku.
Zakaz amortyzacji nieruchomości jednak nieszczelny
Nie wszystkie zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu zostały wprowadzone od razu – część z nich zaczęła obowiązywać później. Na przykład całkowity zakaz amortyzacji budynków i lokali mieszkalnych został odroczony do 1 stycznia 2023 r. W 2022 r. amortyzować można było jeszcze te nieruchomości, które zostały nabyte lub wybudowane przed 1 stycznia 2022 r. Teraz jednak amortyzacja jest już niemożliwa.
Czy jednak na pewno? Jak donosi „Rz”, jest jeden wyjątek. Chodzi o… mikroapartamenty. Jak to możliwe? Wynika to właściwie wprost z przepisów. Zakaz amortyzacji dotyczy lokali i budynków mieszkalnych. Tymczasem mikroapartamenty z założenia nie są wcale lokalami mieszkalnymi, ponieważ mają mniej niż 25 mkw. powierzchni. A zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie, mieszkanie musi mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż wspomniane 25 mkw.
Taką interpretację przepisów potwierdza m.in. Przemysław Dziąg, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Przypomina przy tym, że zaświadczenia o samodzielności lokali – czyli o tym, że mogą stanowić one odrębną nieruchomość – wydaje starosta. W zaświadczeniu starosta wskazuje, jakie przeznaczenie ma nieruchomość – czy jest to np. lokal mieszkalny, czy też może ma inne przeznaczenie. Jeśli natomiast lokal nie będzie mieć wymaganych przez prawo 25 mkw. powierzchni, starosta w takim oświadczeniu nie wskaże, że jest to nieruchomość mieszkalna. A skoro tak, to takiego lokalu zakaz amortyzacji wprowadzony w tym roku po prostu nie obejmie. To dobra wiadomość dla przedsiębiorcy, który nabędzie taki mikroapartament. Wystarczy, że lokal posłuży jako biuro lub zostanie wynajęty, a właściciel nieruchomości będzie miał możliwość rozliczyć wydatek na nabycie nieruchomości poprzez odpisy amortyzacyjne.
Skarbówka potwierdza – zakaz amortyzacji nie obejmuje mikroapartamentów
Co ważne, taką interpretację przepisów potwierdza również Krajowa Informacja Skarbowa. Jak twierdzi KIS, jeśli tylko nieruchomość jest niemieszkalna, jej amortyzacja w dalszym ciągu jest możliwa. Podstawowa stawka amortyzacji dla budynków i lokali niemieszkalnych wynosi 2,5 proc. rocznie. Warto też zaznaczyć, że przedsiębiorca musi samodzielnie sklasyfikować środek trwały.
Oczywiście warto zaznaczyć, że amortyzacji podlegają wszystkie nieruchomości niemieszkalne. Możliwość odpisów w przypadku mikroapartamentów może jednak dziwić – zwłaszcza, że mimo wszystko wielu obywateli traktuje je jak nieruchomości mieszkalne.