Chcesz zawiadomić skarbówkę o przelewie na rachunek spoza białej listy podatników VAT? 1 lipca zmienia się wzór zawiadomienia

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (9)
Chcesz zawiadomić skarbówkę o przelewie na rachunek spoza białej listy podatników VAT? 1 lipca zmienia się wzór zawiadomienia

Przedsiębiorcy muszą w niektórych sytuacjach zgłaszać przelew na rachunek spoza białej listy podatników VAT. Zmienia się jednak część zasad dotyczących dokonywania zgłoszeń do urzędu skarbowego. Ministerstwo Finansów przygotowało w związku z tym nowy wzór zawiadomienia. 

Zawiadomienie o przelewie na rachunek spoza białej listy podatników VAT: nowy wzór

Przedsiębiorców czekają pozytywne zmiany w białej liście podatników VAT – chodzi m.in. o czas, jaki przedsiębiorcy będą mieć na zawiadomienie o przelewie na rachunek spoza białej listy. Teraz wiadomo już ostatecznie, że zgodnie z zapowiedziami zmiany wejdą w życie 1 lipca 2020 r.

Wczoraj, 25 czerwca, opublikowano natomiast projekt Ministra Finansów w sprawie wzoru zawiadomienia. Sam wzór znajduje się w opublikowanym załączniku (ZAW-NR).

Najistotniejsze są dwie zmiany, zapowiadane zresztą wcześniej. Chodzi o wydłużenie wspomnianego terminu na złożenie zawiadomienia (z 3 do 7 dni) oraz o zmianę związaną z wyborem naczelnika urzędu skarbowego, do którego przedsiębiorca składa zawiadomienie o przelewie na rachunek spoza białej listy podatników VAT. Obecnie należy je złożyć do naczelnika urzędu właściwego dla sprzedawcy, co nierzadko rodziło problem z ustaleniem, gdzie dokładnie przedsiębiorca ma zawiadomienie wysłać. Po zmianie przepisów złoży je do naczelnika US właściwego dla siebie, czyli strony uiszczającej należność.

Rządzący zrozumieli, że 3 dni to zdecydowanie za mało na złożenie zawiadomienia

Od samego początku wejścia w życie białej listy podatników VAT przedsiębiorcy musieli mierzyć się z różnymi problemami. Pomijając już kwestie techniczne (dotyczące tego, jak weryfikować kontrahentów na białej liście), problem od początku stanowił niezwykle krótki czas na zawiadomienie o przelewie na rachunek spoza wykazu podatników VAT. Rządzący najwyraźniej jednak zrozumieli, że trzy dni to zdecydowanie za mało – tym bardziej, że niektórzy przedsiębiorcy współpracują z wieloma kontrahentami. Tym samym część z nich musiała bardzo mocno skupić się na tym, by każde zawiadomienie dostarczyć w terminie. Konieczne było też za każdym razem ustalanie właściwego naczelnika, co dodatkowo zabierało czas – teraz wszystkie zawiadomienia przedsiębiorca złoży do tego samego naczelnika US.

Oczywiście warto też pamiętać, że nie jest konieczne wysyłanie zawiadomienia za każdym razem. Jeśli przedsiębiorca uiszcza należność na konto spoza wykazu podatników VAT po raz pierwszy, to ma taki obowiązek. W sytuacji gdy wykonuje przelew drugi raz na to samo konto, nie musi już o tym informować naczelnika urzędu skarbowego.