Zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo proste, podobnie jak jej późniejsze wznowienie

Firma Państwo Prawo Dołącz do dyskusji
Zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo proste, podobnie jak jej późniejsze wznowienie

Może się tak zdarzyć, że przedsiębiorca na jakiś czas chce przestać być przedsiębiorcą. Służy temu zawieszenie działalności gospodarczej. Jeśli spełniamy warunki, to możemy dokonać tej czynności przez internet w dosłownie kilka chwil. Późniejsze wznowienie działalności jest równie proste.

Nikt nas nie będzie pytał, dlaczego chcemy wstrzymać naszą działalność gospodarczą

Chcąc na chwilę wstrzymać działalność swojej firmy, przedsiębiorca nie jest zmuszony do jej całkowitego zamykania. Nie jest też zmuszony do ponoszenia wszystkich kosztów prowadzenia działalności, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności odprowadzania składek. Art. 23 ustawy Prawo przedsiębiorców przewiduje specjalną procedurę, która pozwala na zawieszenie działalności gospodarczej na wskazany okres, albo na czas nieokreślony.

Niech was nie zmyli słowo „procedura”, bo cały proces jest w większości przypadków bardzo prosty. Zarówno w przypadku firm zarejestrowanych w CEIDG, jak i spółek zarejestrowanych w KRS możemy załatwić sprawę właściwie bez wychodzenia z domu. Musimy jednak spełnić najpierw pewne warunki.

Najważniejszym z nich jest niezatrudnianie w danym momencie pracowników. Wymóg ten dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółek. Warto przy tym wspomnieć, że chodzi o umowy o pracę oraz jej najbliższe odpowiedniki: zatrudnienie na zasadzie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielcze umowy o pracę. Przed zawieszeniem nie trzeba za to rozwiązywać umów o dzieło oraz umów zlecenie.

Poza tym zawieszenie działalności gospodarczej nie wymaga żadnego uzasadnienia. Możemy to zrobić z dowolnego powodu, na przykład, jeśli znudziła nam się kariera przedsiębiorcy i akurat chcemy od niej odpocząć.

Zawieszenie działalności gospodarczej trwa tyle, ile wskażemy we wniosku

Sam proces nieznacznie się różni w zależności od tego, czy zawieszamy działalność zarejestrowaną w CEIDG czy spółkę wpisaną do KRS. W pierwszym przypadku możemy wybrać dowolny okres zawieszenia, który będzie dłuższy niż 30 dni. Chyba że chcemy zawiesić działalność na cały luty. Ustawodawca wyjątkowo dopuszcza takie szczególne rozwiązanie. Możemy także wybrać zawieszenie bezterminowe, czyli do momentu wznowienia działalności.

W praktyce mamy trzy możliwości. Możemy zanieść wypełniony i własnoręcznie podpisany wniosek do naszego urzędu gminy. Mamy także możliwość przesłania go pocztą. W takim przypadku nasz podpis musi potwierdzić notariusz. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest złożenie wniosku online za pomocą platformy Biznes.gov.pl. Wybieramy opcję „Zmień dane w CEIDG”, logujemy się za pomocą profilu zaufanego albo e-dowodu i wybieramy termin zawieszenia działalności.

Pozostaje potwierdzić nasz zamiar i podpisaniać wniosek za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego. Teoretycznie zmiana we wpisie pojawi się w CEIDG w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku.

Zawieszenie działalności spółki wpisanej do KRS przebiega podobnie. Tym razem można go dokonać na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 24 miesiące. Dzień po upływie tego drugiego terminu nasza działalność zostanie automatycznie wznowiona, o ile oczywiście nie zdecydujemy się na wcześniejsze jej wznowienie. Zawieszenie na co najmniej 6 miesięcy powoduje wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli jednak wznowimy działalność, to nasz wpis uzyskamy automatycznie. Zawieszenia spółki dokonamy wyłącznie za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.

Samodzielne wznowienie działalności jest równie proste, ale w przypadku spółek wymaga dodatkowych czynności

W trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podejmować jedynie czynności wskazane w art. 25 prawa przedsiębiorców.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:
1) może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
2) może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6) może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
8) może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.

Czego nam nie wolno, to przede wszystkim prowadzenie normalnej działalności i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów. Zawieszenie działalności wlicza się do okresu, w którym podatnik może korzystać z ulgi na start. W jego trakcie nie musimy odprowadzać składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy.

Nie musimy także składać deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Wlicza się w to także deklaracje VAT, w tym także ewidencji JPK_V7M i JPK_V7K. W tym przypadku są jednak wyjątki. Należy do nich wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów albo import usług, korekta proporcji VAT, okresy rozliczeniowe, w których zawieszenie wykonywania działalności nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego, gdy trzeba skorygować wcześniejsze deklaracje oraz jeśli spółka chce skorzystać z prawa do odliczenia podatku. Zawieszenie działalności nie stanowi przeszkody dla kontroli skarbowej.

Wznowienie działalności gospodarczej z własnej inicjatywy następuje w podobny sposób. W przypadku spółek cywilnych zarejestrowanych w CEIDG przed skorzystaniem z portalu Biznes.gov.pl musimy najpierw zgłosić taki zamiar w urzędzie skarbowym oraz urzędzie statystycznym. Spółki zarejestrowane w KRS wymagają wcześniejszej uchwały w sprawie wznowienia działalności spółki.