Zmiana pracy w 2022 r.? Jeszcze początek roku wydawał się bardzo dobry na takie decyzje. Jednak wszystko zmienił atak Putina na Ukrainę. Okazuje się, że teraz polskim pracownikom zależy przede wszystkim na stabilności.
Jak wynika z najnowszego badania firmy Nationale-Nederlanden, ze względu na wojnę u naszego sąsiada, aż 71 proc. Polaków nie zdecydowałoby się obecnie na zmianę pracy.
Teoretycznie zmiana pracodawcy nie jest obecnie w Polsce bardzo trudna. Wciąż gospodarka się rozwija, bezrobocie mamy bardzo niskie, a pensję rosną. Jednak, jak się okazuje, Polacy patrzą teraz na wszystko zupełnie inaczej.
Zmiana pracy w 2022 r.? Niekoniecznie
Okazuje się, że kluczowe znaczenie mają obecnie czynniki psychologiczne.
„Wielu z nas zaczęło zastanawiać się, jak może zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Utrzymanie miejsca pracy, a co za tym idzie stałego źródła dochodu, wydaje się więc pierwszym działaniem w tym zakresie” – tak komentuje wyniki badania Anna Kwiatkowska z Nationale-Nederlanden.
Zmiana to spora, bo w ostatnich latach Polacy coraz chętniej mówili w ankietach, że zmiana pracy nie jest dla nim problemem – a przywiązanie do pracodawcy było coraz mniejsze.
Pytanie, na ile trwała jest ta zmiana. Wiele zależy oczywiście od tego, jak rozwijać się będzie wojna w Ukrainie. Chyba jednak musimy przywyknąć do „nowej normalności” i tego, że poczucie względnego bezpieczeństwa szybko nie powróci.
84 proc. Polaków uważa, że wojna w Ukrainie wpłynie na zatrudnienie na krajowym rynku pracy. Oczywiście można tu sobie wyobrazić wiele scenariuszy. W tym też i takie stosunkowo pozytywne – o ile można w ogóle mówić o optymizmie w obliczu takiej tragedii. Uchodźcy mogą bowiem załatać dziury na polskim rynku pracy, również te newralgiczne. Pilnie potrzeba nam bowiem np. pielęgniarek, w tym fachu może odnaleźć się wiele Ukrainek.
Oczywiście jest też pytanie, na ile obecna sytuacja jest korzystna dla pracodawców. Z jednej strony, łatwiej będzie utrzymać pracownika. Z drugiej, pozyskanie nowych ludzi do firmy będzie jeszcze trudniejsze. A to może powodować kolejne podwyżki i nakręcanie się spirali płacowej.
Jednak z badania Nationale-Nederlanden wynika też, że pracodawcy mogą ciągle kusić potencjalnych pracowników „potrzebą rozwoju”. 40 proc. taka wizja mogłaby przekonać do zmiany pracy. 62 proc. odpowiedziało jednak, że przede wszystkim do zmiany pracy może zmotywować wyższa pensja.