Ukraińcy, którzy przebywają ze swoimi dziećmi w Polsce, muszą liczyć się ze zmianą zasad przyznawania 800 plus dla Ukraińców. Po 23 litego 2022 r. świadczenie wychowawcze przysługiwało na każde ukraińskie dziecko, które ze względu na wojnę przebywało w Polsce. Teraz jednak zasady się zmieniają na bardziej restrykcyjne – co może wskazywać na ogólną zmianę polityki względem osób, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie.
Zmiana zasad przyznawania 800 plus dla Ukraińców
Po wybuchu wojny świadczenie opiekuńcze, czyli 500 plus – podniesione potem do kwoty 800 zł – było wypłacane nie tylko obywatelom Polski, ale też Ukraińcom, którzy wraz z dziećmi uciekli do Polski przed wojną. Od początku to posunięcie polskiego rządu wzbudzało pewne kontrowersje; z czasem w internecie zaczęło przybywać opinii, że Ukraińcy powinni spełniać dodatkowe warunki, by móc uzyskać świadczenie wychowawcze (czyli np. posiadać stałe zatrudnienie w Polsce itd.). Ostatecznie rząd faktycznie uznał konieczność wprowadzenia zmian – choć nie w sposób natychmiastowy. Zaczną one obowiązywać od nowego okresu świadczeniowego, czyli de facto od 1 czerwca 2025 r. To też efekt tego, że świadczenia na ten okres rozliczeniowy zostały już przyznane – a zmiana przepisów tego rodzaju nie może działać wstecz (nowelizacja weszła w życie 1 lipca). Oprócz tego dostosowanie systemu wypłaty świadczeń z ZUS do nowych przepisów musi nieco potrwać.
Co się zatem zmieni? Ukraińcy nadal będą mogli pobierać 800 plus na swoje dzieci, o ile dzieci te realizują obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji. Jednocześnie, jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby ułatwić ukraińskim dzieciom wejście do polskiego systemu oświaty, szkoły mają zapewnić wsparcie asystentów międzykulturowych oraz zorganizować dodatkowe lekcje języka polskiego dla dzieci zza wschodniej granicy.
Trzeba to powiedzieć wprost – państwo w coraz większym stopniu będzie dążyć do integrowania się Ukraińców z Polską
Można byłoby teoretycznie stwierdzić, że rządzący ulegli presji ze strony własnych obywateli i tylko dlatego postanowili zmienić zasady przyznawania 800 plus dla Ukraińców. Innym powodem mógł być budżet – i chęć zaoszczędzenie chociażby części środków. Ani jeden, ani drugi argument nie jest jednak w pełni przekonujący. Wiele wskazuje na to, że rządzącym zależy po prostu na tym, by Ukraińcy, którzy przebywają w naszym kraju już od dłuższego czasu, zaczęli w większym stopniu integrować się z polskim społeczeństwem. Można się zresztą spodziewać, że na przestrzeni kolejnych miesięcy pojawią się też propozycje innych zmian – i nie będą one w żaden sposób wymierzone przeciw Ukraińcom przebywającym w Polsce, a jedynie mieć na celu lepsze zaadaptowanie się naszych sąsiadów do tymczasowego (lub stałego) życia w Polsce.
Oczywiście warto mieć na uwadze to, że decyzja rządu o zmianie zasad przyznawania 800 plus jest też prawdopodobnie podyktowana chęcią uporządkowania pewnych kwestii – tak, by wszystkie dzieci na stałe przebywające na terenie Polski realizowały obowiązek szkolny.