Zmiany w prawie norweskim, które weszły w życie z początkiem 2020 roku, są dosyć istotne i dotyczą również kwestii fundamentalnych. Serwis thelocal.no zebrał je w całość, toteż możemy zwięźle przedstawić najważniejsze z nich.
Podwójne obywatelstwo i przepisy rodzicielskie
Norwegia, wzorem Danii, w końcu uchwaliła możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa. Można zatem ubiegać się o obywatelstwo norweskie bez konieczności uprzedniej rezygnacji z posiadanego paszportu lub obywatelstwa, co może być atrakcyjne dla – na przykład – polskich imigrantów. Aby uzyskać obywatelstwo norweskie, należy m.in.:
• mieszkać w Norwegii przez określony czas i nie mieć żadnych konfliktów z prawem;
• znać język norweski;
• zdać egzamin z wiedzy o społeczeństwie (statsborgerprøven).
Kolejną, bardzo istotną zmianą, jest pewien mechanizm, wyrażający się w automatycznym uznaniu, iż matka i ojciec stają się opiekunami dzieci, niezależnie od faktu zamieszkiwania razem, czy bycia w związku małżeńskim. W poprzednim stanie prawnym to matka stawała się opiekunem, gdy biologiczni rodzice nie mieszkali razem, bądź nie pozostawali w związku małżeńskim.
Likwidacja abonamentu telewizyjnego i pomoc starszym
Norweski ustawodawca przestaje udawać i bezpośrednio włącza finansowanie państwowych mediów do podatków. Minus jest taki, że nawet osoby bez dostępu do mediów będą de facto płacić na publicznego nadawcę, ale z drugiej – znikną rachunki za abonament telewizyjny.
Od 1 stycznia 2020 roku gminy – realizując skandynawską myśl społeczną – mają obowiązek organizować pomoc osobom niepełnosprawnym, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych, chorujących na demencję.
Obowiązek wyrażony jest w formie jak gdyby dyrektywy, toteż lokalne władze mogą same zadecydować, w jakiej formie chcą pomagać niepełnosprawnym i kto się do tej grupy zalicza.
Niższe podatki i walka z Airbnb oraz molestowaniem seksualnym
Zmniejszono wysokość podatku od własności nieruchomości. Gminy będą nakładać podatki od nieruchomości rekreacyjnych i mieszkaniowych nie w postaci siedmiu procent wartości nieruchomości jak dotychczas, a pięciu procent.
Wraz z początkiem roku weszły w życie przepisy dotyczące najmu krótkoterminowego. Przedsiębiorstwa, które pośredniczą w tym procesie (jak Airbnb), będą zobowiązane do przekazywania organom podatkowym danych co do ceny za noc i liczby „sprzedanych” noclegów.
Pojawiła się także nowa możliwość dla osób, które były albo mogły być ofiarami molestowania seksualnego, bądź dyskryminacji. Wprowadzono możliwość bezpłatnej wstępnej oceny prawnej bez wnoszenia sprawy do sądu.