Sześciolatki, drożdżówki, reformy – oto zmiany w szkołach w roku szkolnym 2016/2017

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (44)
Sześciolatki, drożdżówki, reformy – oto zmiany w szkołach w roku szkolnym 2016/2017

Jakie zmiany w szkołach czekają na uczniów w roku szkolnym 2016/2017?

Rok szkolny to nowe wyzwanie dla nauczycieli, rodziców i oczywiście uczniów. Jakie zmiany w szkołach mogą jednak zaskoczyć wszystkie te grupy Polaków? Może się sporo wydarzyć, szczególnie że zmiany, które zostały zapowiedziane, nie mogą być wprowadzone tak szybko, a jeśli zostaną, to może to nieźle namieszać.

Pod koniec czerwca pisałem o reformie szkolnictwa, która została ogłoszona przez Minister Annę Zalewską. Mają zniknąć gimnazja, a uczniowie mają mieć z powrotem 8 klas podstawówki i 4 liceum. Zapowiedź ta wywołała dużo szumu i ogólnopolską dyskusję, a pod tym tekstem dość mocno rozwinęły się dyskusje naszych czytelników. Widać, że temat wybitnie sprowokował do przemyśleń.

To nie koniec zmian, jakie czekają uczniów. Kolejną jest to, że przed wakacjami został zdany przez szóstoklasistów ostatni egzamin końcowy, gdyż nie tylko nie dawał niczego uczniom poza dodatkowym stresem, ale też był sporym obciążeniem finansowym. Podobno oszczędności wyniosą około 10 mln zł – tak donosi portal Wirtualna Polska. Dodatkowo Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępnić narzędzia diagnostyczne, które pozwolą na określenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów.

Sześciolatki mogą iść do szkoły, ale nie muszą. Te, które skończyły pierwszą klasę, mogą uczyć się w drugiej lub pozostać w pierwszej jeszcze rok – to rodzice decydują! Idące do zerówki muszą się liczyć jednak z nauką pisania, liczenia i czytania.

Ważne zmiany dotyczą nauki w szkołach ponadpodstawowych, w których edukacja kończy się maturą. Od ocen, co do których maturzysta będzie miał wątpliwości, będzie mógł złożyć odwołanie, a ponownej oceny dokona już inna osoba. Każdy też będzie miał dostęp do napisanego przez siebie i ocenionego egzaminu, który będzie mógł powielić.

Złagodzone będą też przepisy dotyczące sklepików szkolnych. Można w nich będzie kupić słodkie bułki, kanapki, sałatki oraz produkty mleczne, ale tylko takie, w których zawartość cukru nie przekroczy założonych norm.

Zmiany dotyczą także podręczników. Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i czwartej w szkołach podstawowych oraz klasy pierwszej w gimnazjach mają otrzymać bezpłatnie podręczniki zapewnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie klas trzecich i piątych w szkołach podstawowych oraz klas drugich w gimnazjach otrzymają podręczniki, które zostaną kupione z dotacji. Uczniowie klas od pierwszej do piątej w szkołach podstawowych i klas pierwszych i drugich w gimnazjach mają otrzymać materiały ćwiczeniowe kupione z dotacji. Dodatkowo uczniowie mają dostęp do darmowych podręczników w wersji elektronicznej na stronie www.epodreczniki.pl.

Jeśli masz problemy związane z oceną egzaminów, pracą nauczycieli i wychowawców, a także z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.