Szkolne sklepiki znikają ze szkół przez restrykcyjne przepisy. Czy Ministerstwo Zdrowia zliberalizuje przepisy?
Od 1 września 2015 roku weszła w życie ustawa o wycofaniu tak zwanego „śmieciowego jedzenia” ze szkół. Chodzi o to, by w stołówkach i sklepikach szkolnych niepodawane i sprzedawane były produkty zawierające zbyt dużo cukru, tłuszczu i soli. Okazuje się, że dbanie o zdrowie dzieci nie wyszło na zdrowie wielu przedsiębiorstwom – sklepiki szkolne padają jak muchy.
Pisaliśmy już o tym, że wprowadzone bardzo restrykcyjne przepisy sprawią wiele kłopotów stołówkom i ludziom, którzy prowadzą w szkołach sklepiki z przekąskami i innymi produktami żywieniowymi. Przedsiębiorcy narzekali na zbyt krótki czas na przystosowanie się do zmian i źle wróżyli swoim interesom.
Okazuje się, że zmiana przepisów tragicznie wpłynęła na rentowność kiosków i sklepików, o których wspomnieliśmy. Przedsiębiorcy twierdzą, że szkodzą im przepisy wprowadzające bardzo restrykcyjne i wymagające ograniczenia odnośnie składu produktów, takie jak:
1. Kanapki:
1) na bazie pieczywa razowego lub pełnoziarnistego: żytniego, pszennego, mieszanego lub pieczywa bezglutenowego;
2) z przetworami mięsnymi zawierającymi co najmniej 70% mięsa i nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu gotowego do spożycia lub przetworami z ryb zawierającymi co najmniej 60% mięsa ryb, skorupiaków lub mięczaków w 100 g produktu gotowego do spożycia, lub jajami, lub serem, z wyłączeniem topionego, lub wyrobami z nasion roślin strączkowych, orzechami, nasionami (..), olejem, tłuszczami mlecznymi do smarowania (..), w tym masłem, ziołami lub przyprawami świeżymi lub suszonymi bez dodatku soli;
3) z warzywami lub owocami (..)
4) bez soli oraz sosów, w tym majonezu, z wyłączeniem ketchupu, w przypadku którego zużyto nie mniej niż 120 g pomidorów do przygotowania 100 g produktu gotowego do spożycia.2. Sałatki i surówki w opakowaniach jednostkowych:
1) na bazie warzyw lub owoców (..)
2) z przetworami mięsnymi zawierającymi co najmniej 70% mięsa i nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g produktu gotowego do spożycia lub przetworami z ryb zawierającymi co najmniej 60% mięsa ryb, skorupiaków lub mięczaków w 100 g produktu gotowego do spożycia, lub jajami, lub serem, z wyłączeniem topionego, lub produktami mlecznymi zgodnymi z wymaganiami, o których mowa w ust. 5, lub produktami zbożowymi (..), wyrobami z nasion roślin strączkowych, suszonymi warzywami i owocami, lub orzechami oraz nasionami (..), olejem, ziołami lub przyprawami świeżymi lub suszonymi bez dodatku soli.3. Mleko bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..)
4. Napoje zastępujące mleko, czyli napój: sojowy, ryżowy, owsiany, kukurydziany, gryczany, orzechowy lub migdałowy:
1) zawierające nie więcej niż 10 g cukrów w 100 ml produktu gotowego do spożycia, bez dodatku substancji słodzących (..);
2) o niskiej zawartości sodu/soli, tj. zawierające nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25% w porównaniu z podobnym produktem.5. Produkty mleczne: jogurt, kefir, maślanka, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatka, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów:
1) zawierające nie więcej niż 10 g cukrów w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia;
2) bez dodatku substancji słodzących (..);
3) zawierające nie więcej niż 10 g tłuszczu w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia.6. Zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe:
1) bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..);
2) o niskiej zawartości sodu/soli, tj. zawierające nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25% w porównaniu z podobnym produktem, z wyłączeniem pieczywa o zawartości sodu nie wyższej niż 450 mg w 100 g produktu gotowego do spożycia.7. Warzywa:
1) surowe lub przetworzone, z wyłączeniem warzyw suszonych;
2) bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..);
3) w przypadku przetworzonych – o niskiej zawartości sodu/soli, tj. zawierające nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25% w porównaniu z podobnym produktem, z wyłączeniem produktów poddanych naturalnej fermentacji mlekowej, takich jak: kwaszona kapusta oraz kwaszone ogórki;
4) przygotowane do bezpośredniego spożycia;
5) podawane w całości lub podzielone na porcje, jeżeli istnieją dostateczne możliwości to w opakowaniach jednostkowych.8. Owoce:
1) surowe lub przetworzone, z wyłączeniem owoców suszonych;
2) bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..);
3) przygotowane do bezpośredniego spożycia;
4) podawane w całości lub podzielone na porcje, jeżeli istnieją dostateczne możliwości to w opakowaniach jednostkowych.9. Suszone warzywa i owoce, orzechy oraz nasiona:
1) bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..), soli oraz tłuszczu;
2) w opakowaniach jednostkowych, w porcji nieprzekraczającej 100 g.10. Soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne:
1) w opakowaniach nieprzekraczających 330 ml;
2) bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..) w przypadku soków warzywnych i owocowo-warzywnych;
3) o niskiej zawartości sodu/soli, tj. zawierające nie więcej niż 0,12 g sodu lub równoważnej ilości soli na 100 g lub na 100 ml środka spożywczego lub o obniżonej zawartości sodu/soli, tj. obniżenie zawartości sodu lub wartości równoważnej dla soli wynosi co najmniej 25% w porównaniu z podobnym produktem.11. Przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne:
1) bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..);
2) bez dodatku soli.12. Koktajle owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów zastępujących mleko, czyli napoju:
sojowego, ryżowego, owsianego, kukurydzianego, gryczanego, orzechowego lub migdałowego, produktów mlecznych lub produktów zastępujących produkty mleczne (..)13. Naturalna woda mineralna nisko- lub średniozmineralizowana, woda źródlana i woda stołowa, w opakowaniach jednostkowych.
14. Inne napoje przygotowywane na miejscu bez dodatku cukrów i substancji słodzących (..):
1) herbata, w tym z: owocami, mlekiem lub napojami zastępującymi mleko, czyli napojem: sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym; dozwolone jest słodzenie naturalnym miodem pszczelim;
2) napary owocowe z naturalnym aromatem, w tym z owocami; dozwolone jest słodzenie naturalnym miodem pszczelim;
3) kawa zbożowa, w tym z: mlekiem lub napojami zastępującymi mleko, czyli napojem: sojowym, ryżowym, owsianym, kukurydzianym, gryczanym, orzechowym lub migdałowym; dozwolone jest słodzenie naturalnym miodem pszczelim.
Napływają informacje, że już kilka tysięcy punktów sprzedaży przekąsek i innych potraw zostało zamkniętych z powodu nierentowności. Podobno ponad 80 proc. takich placówek zniknęło z Pomorza.
Dzieci nie chcą kupować zdrowego jedzenia, które, jak twierdzą, jest niesmaczne i zbyt drogie. Jednym słowem tęsknią za słonymi i zawierające cukier oraz wzmacniacze smaku i zapachu produktami. Z wielu nieco prześmiewczych, ale prawdziwych informacji wynika, że dzieci tworzą swego rodzaju szarą strefę, przemycając do szkół batoniki, chipsy i słodkie napoje, a niektóre nawet nimi handlują.
Ministerstwo Zdrowia ma sprawdzić, czy zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy sprawiły szkołom, stołówkom i sklepikom kłopoty, a jeśli tak to jakie. Do 6 października był czas na dostarczanie informacji. Teraz ministerstwo ma przeanalizować dane i pomyśleć o ewentualnym złagodzeniu wprowadzonych niedawno przepisów.
Ciekawe jak szybko dojdzie do złagodzenia restrykcyjnej ustawy i kiedy zmiany te zostaną przegłosowane w Sejmie. Czy przedsiębiorcy, którzy musieli zamknąć swoje małe biznesy, otworzą je ponownie, a dzieci znów będą zajadały się śmieciowym jedzeniem oficjalnie na terenie szkolnym?
Masz problemy lub wątpliwości związane z przepisami wprowadzonymi przez ustawodawców lub ich złą interpretacją przez urzędników i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Zdjęcie z serwisu shutterstock.com