Korzystasz z biało-czerwonego przejścia dla pieszych? Znieważasz symbole narodowe – przynajmniej w Szczecinie

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (207)
Korzystasz z biało-czerwonego przejścia dla pieszych? Znieważasz symbole narodowe – przynajmniej w Szczecinie

Coraz częściej na ulicach polskich miast można spotkać biało-czerwone przejścia dla pieszych. Kontrastowe barwy „zebry” mają zwiększać bezpieczeństwo, jednak dla szczecińskiego radnego korzystanie z takich przejść zgodnie z przeznaczeniem – a zatem deptanie po namalowanych liniach – to znieważenie barw narodowych. Absurd roku?

Andrzej Grodecki, radny Osiedla Pomorzany w Szczecinie, napisał do Rady Miasta list, w którym czytamy m.in.

Uważam, że barwę czerwoną należałoby w pasach dla pieszych zmienić na np. pomarańczową albo białą na np. żółtą. W obecnym stanie ZDITM zapewne nieświadomie stworzył możliwość znieważenia symboli narodowych, bo jak inaczej interpretować sytuację, w której w publicznym miejscu dopuszcza się deptania i rozjeżdżania ich przez pojazdy (cytat za tvn24.pl)

Kara za znieważenie barw narodowych? Nawet rok więzienia

Radny odnosi się w ten sposób do zapisów ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, w której znajdziemy zapis mówiący, że „Otaczanie tych symboli (m.in. biało czerwony barwy – MK) czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji„. Prawo przewiduje zresztą niekiedy dosyć daleko idące sankcje za znieważanie państwowych (nie tylko polskich) symboli, a za znieważenie godła czy flagi grozi nawet rok pozbawienia wolności (art. 137 kodeksu karnego).

Radny Grodecki zdaje się jednak nie zauważać, że prawo nie przewiduje ochrony każdej możliwej kombinacji kolorów białego i czerwonego. Wspomniana wyżej ustawa wyraźnie przewiduje, że prawnej ochronie podlegają wyłącznie „kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego„. Jak wiadomo, dwukolorowe przejścia dla pieszych składają się z większej ilości pasów; w dużo większym stopniu warunki określone w ustawie spełnia np. taki samochód:

VW Carelelle
źródło: materiały promocyjne Volkswagen

Dlatego możemy z pełnym przekonaniem (mamy na to przepisy!) uspokoić szczecińskiego radnego: znieważenie barw narodowych nie jest możliwe w drodze korzystania – do czego zachęcamy – z przejść dla pieszych.