W tych firmach i branżach będą zwalniać w 2025 r. Pracownicy muszą się na to przygotować

Praca Dołącz do dyskusji
W tych firmach i branżach będą zwalniać w 2025 r. Pracownicy muszą się na to przygotować

Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. również czekają nas zwolnienia grupowe – choć prawdopodobnie nie w takiej skali, jak w 2024 r. Które firmy już zgłosiły cięcia etatów oraz w jakich branżach etaty są najbardziej zagrożone?

Zwolnienia grupowe 2025 r. W tych firmach już ogłoszono redukcję etatów

Jak podaje bankier.pl, w części firm tegoroczne zwolnienia grupowe już ruszyły – w innych natomiast mogą rozpocząć się już niebawem. Do tej pory konieczność redukcji etatów ogłosiła m.in. Poczta Polska. W tym roku odejść ma nawet 8500 pracowników, choć jednocześnie program dobrowolnych odejść, który ma zostać wdrożony, ma nieco zminimalizować negatywne skutki cięcia etatów. Na razie trwają konsultacje z organizacjami związkowymi; dopiero gdy się zakończą, będzie wiadomo, kiedy wspomniany program zostanie wdrożony. Należy przy tym podkreślić, że jeśli w ramach dobrowolnych odejść nie zgłosi się odpowiednia liczba pracowników, instytucja będzie zmuszona ogłosić zwolnienia grupowe.

Gdzie jeszcze ruszą zwolnienia grupowe w 2025 r.? Zamiar redukcji etatów ogłosili m.in. czołowi producenci AGD. Najbardziej jaskrawym przykładem jest Beko Europe; już w tamtym roku media obiegła informacja o zwolnieniach grupowych w Łodzi. Pracę ma stracić łącznie 1100 osób; koncern zamknie ostatecznie produkcję w kwietniu. Oprócz Beko zwolnienia zapowiedzieli też Amica (redukcja 49 etatów do końca marca) oraz wrocławska fabryka lodówek, w której pracę ma stracić aż 700 osób.

Zwolnienia grupowe szykują się też w branży energetycznej. Jak podaje bankier.pl, Edison Next Poland zamierza zwolnić do 55 osób w zakładach zlokalizowanych w Tychach i Bielsku-Białej; podobnie jednak jak w Poczcie Polskiej, redukcja ma co do zasady odbyć się w ramach programu dobrowolnych odejść. Pracowników będzie zwalniać też Siarkopol w Grzybowie (należący do Grupy Azoty); pracę w zakładzie ma stracić ok. 200 osób. Spółka Alchemia (Grupa Kapitałowa Boryszew) zapowiedziała natomiast zwolnienia 250 osób. W przypadku branży energetycznej możliwe są też zwolnienia w Rafako, ze względu na obecną sytuację firmy; na razie redukcja etatów nie została ogłoszona, ale może ostatecznie okazać się niezbędna.

Motoryzacja będzie zatrudniać, ale też – masowo zwalniać

Pewnym zaskoczeniem może być to, że zwolnienia grupowe w 2025 r. obejmą też branżę motoryzacyjną, która – jak niedawno podawaliśmy – ma jednocześnie być jednym z liderów, jeśli chodzi o planowane zatrudnienia. Na przykład Lear Corporation planuje redukcję łącznie 608 stanowisk (choć jednocześnie proces zwolnień rozpoczął się już w zeszłym roku). Zwolnienia planuje też firma Hutchinson (łącznie 171 osób w dwóch zakładach – w Żywcu i Bielsku-Białej), czy Siloh Industries (ponad 180 osób).