Rząd ma nowy pomysł. Emeryci mogą być zwolnieni z obowiązku płacenia podatku i składek

Finanse Państwo Praca Dołącz do dyskusji
Rząd ma nowy pomysł. Emeryci mogą być zwolnieni z obowiązku płacenia podatku i składek

Rząd – jeśli zamierza spełnić wymogi KPO – musi dążyć do efektywnego podniesienia wieku emerytalnego. Już teraz przedstawiciele rządu zarzekają się, że nie podniosą wieku emerytalnego za pomocą ustawy. Planowane jest inne rozwiązanie – czyli zwolnienie emerytów z podatku i składek.

Zwolnienie emerytów z podatku i składek. Nowy pomysł rządu

Jednym z zobowiązań rządu w ramach KPO jest efektywne podniesienie wieku emerytalnego. Rządzący nie chcą jednak zmuszać emerytów do dłuższej pracy ustawą – zamiast tego planują wprowadzenie specjalnych zachęt.

Jak twierdzi minister rozwoju Waldemar Buda na antenie Tok FM, jednym z rozważanych rozwiązań jest… zwolnienie emerytów z podatku i składek. Na antenie przekonywał, że

Będziemy proponowali preferencje dla osób, które będą chciały pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego – czyli otrzymują emeryturę, a np. nie będą płaciły podatku, nie będą płaciły składki.

Nie do końca jednak wiadomo, co minister miał na myśli. Obecnie emeryt może tylko częściowo liczyć na pewne ulgi wynikające z tego, że zdecydował się na kontynuowanie pracy zawodowej. Pracodawca, który zatrudnia na podstawie umowy o pracę emeryta pobierającego świadczenie emerytalne musi odprowadzić składki do ZUS – mowa zarówno o składkach na ubezpieczenia społeczne jak i o składce zdrowotnej. Na jedyną „ulgę” można liczyć w przypadku składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Socjalnych. Jeśli pracownik ukończył 60 lat (w przypadku mężczyzn) lub 55 lat (w przypadku kobiet), co do zasady opłacanie Funduszów nie jest konieczne.

Pozostaje jeszcze kwestia podatku. W ramach Polskiego Ładu wprowadzono ulgę, dzięki której osoby, które nabyły uprawnienia emerytalne, ale nie przeszły na emeryturę, nie pobierają świadczenia i nadal pracują, nie płacą podatku od przychodów pracy na etacie – do kwoty 85 528 zł. Tym samym, wliczając kwotę wolną, pracujący seniorzy, niepobierający emerytury i rozliczający się według skali podatkowej zapłacą podatek dopiero po przekroczeniu przychodów w wysokości 115 528 zł. To samo dotyczy osób pracujących na podstawie umowy zlecenia czy prowadzących działalność gospodarczą.

Najwyraźniej jednak zwolnienie emerytów z podatku i składek ZUS (ew. tylko składki zdrowotnej) ma również objąć osoby, które pobierają świadczenie i zdecydują się na dorabianie do emerytury.

Nowe rozwiązanie już w ciągu roku

Minister Buda, zapytany o to, kiedy możemy spodziewać się wdrożenia rozwiązań zachęcających seniorów do dłuższej pracy, odparł, że gotowe propozycje mają być gotowe już w ciągu roku. Tym samym zmiany mogłyby wejść w życie np. od stycznia 2024 r.