Czyżby czekał nas powrót państwowych wczasów? Minister zapowiada 1000 plus dla turystów

Codzienne Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (182)
Czyżby czekał nas powrót państwowych wczasów? Minister zapowiada 1000 plus dla turystów

Minister Jadwiga Emilewicz zdradziła, że planowane jest wprowadzenie dodatkowej pomocy socjalnej, tym razem dla turystów. Niestety, nie wiadomo na razie za wiele o szczegółach planowanego rozwiązania.

1000 plus dla turystów

Jak donosi serwis „gazetaplus.pl” powołując się na rozmowę Ministra Rozwoju Jadwigi Emilewicz w „Radiu Maryja”, planowany jest nowy program socjalny PiS, tym razem wymierzony w turystykę. Sytuacja biur turystycznych i w ogóle całego szeroko pojętego sektora turystyki jest dzisiaj dramatyczna.

Cierpią nie tylko hotelarze, czy właściciele pensjonatów, ale w zasadzie każdy, kto opiera swój biznes w jakimś stopniu na turystyce. W niezwykle trudniej sytuacji znajdują się przecież właściciele restauracji, tzw. małej gastronomii, fast-foodów – szczególnie tych, które znajdują się w kurortach. Z uwagi na epidemię koronawirusa prawdziwy sezon zacznie się nieco później – nie wiadomo kiedy – więc sytuacja na rynku jest dramatyczna.

Jednymi z największych poszkodowanych są w obecnej sytuacji właściciele przedsiębiorstw specjalizujących się w organizowaniu turystyki. Problemy mają ci, którzy działają na rynku krajowym, ale prawdziwa gospodarcza i „koniunkturalna” tragedia dotyka tych przedsiębiorców, którzy żyją z organizowania zagranicznych wyjazdów.

Podejrzewam, że większość mniejszych przedsiębiorstw tego sektora może nawet zniknąć z rynku, a oprócz przedsiębiorców, w trudnej sytuacji są również klienci.

Pomoc dla klientów biur turystycznych?

W momencie gdy gospodarka (w dużej mierze wskutek decyzji rządzących, pytanie na ile adekwatnych i wpisujących się w szeroko pojęty „stan wyższej konieczności”) znajduje się w kryzysie, Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że planowany jest program pomocy dla klientów firm turystycznych. Jak cytuje źródłowy serwis, minister stwierdziła:

Pracujemy nad programem 1000 plus w postaci bonów o wartości 1000 złotych, które klienci firm turystycznych będą mogli wydać na wycieczkę czy inne wydarzenie związane z turystyką

Szczegóły założeń programu przedstawione będą wkrótce, natomiast ze szczątkowych wyjaśnień przedstawicielki resortu można uznać, że będzie to swego rodzaju wirtualna waluta, w jakiś sposób zachęcająca do podróżowania po Polsce i wspierania przedsiębiorców, którzy „obracają się w turystyce”.

Minister Emilewicz podkreśla – na co wskazuje „Polska Times”, że 1000 plus dla turystów to nie jest voucher, który może być stosowany zamiennie, gdy klient nie musi koniecznie uzyskać zwrotu gotówki.

Jeżeli dobrze odczytuje samą ideę, to pomysł jawi się co najmniej jako ciekawy – chociaż w ogóle nie wyobrażam sobie, jakby miał działać. Bonus, który może zostać przeznaczony na wspieranie polskiej turystyki to zaskakująca inicjatywa i zapewne precedensowa. Zobaczymy, czy 1000 plus (obok 500 plus i innych) faktycznie okaże się działaniem rozsądnym i – w końcu – skutecznym w swoich założeniach.