Rodzice mogą wnioskować o kolejne kilkaset złotych na dziecko. Wniosek najlepiej złożyć do końca sierpnia

Codzienne Rodzina Dołącz do dyskusji
Rodzice mogą wnioskować o kolejne kilkaset złotych na dziecko. Wniosek najlepiej złożyć do końca sierpnia

Już od piątku 1 lipca rodzice będą mogli składać wniosek o 300 zł na dziecko – w ramach programu „Dobry Start”. Teoretycznie rodzice mają sporo czasu na złożenie wniosku, jednak warto zrobić to jak najszybciej.

Wniosek o 300 zł na dziecko w ramach programu „Dobry Start”

Już od 1 lipca rodzice mogą składać wniosek o „300 plus”, czyli o 300 zł na dziecko w ramach programu „Dobry Start„. Celem programu jest dofinansowanie zakupu podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych i innego niezbędnego wyposażenia (takiego jak np. plecaki) do nauki zarówno w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych. Co istotne, wniosek o 300 zł w ramach programu mogą złożyć wszyscy rodzice dzieci uczących się w szkole (aż do ukończenia przez nie 20. lub – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – 24. roku życia). W przypadku programu „Dobry Start” nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Wniosek można złożyć do 30 listopada. Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS Iwona Kowalska-Matis przypomina jednak, że jeśli rodzice złożą wniosek do końca sierpnia, świadczenie otrzymają najpóźniej do 30 września. Złożenie wniosku później może oznaczać konieczność dłuższego oczekiwania na wypłatę środków.

Tylko elektronicznie

Pewnym utrudnieniem dla części rodziców może być fakt, że wniosek o 300 zł na dziecko w ramach programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie elektronicznie (choć na trzy sposoby).

Po pierwsze, wniosek można złożyć za pośrednictwem PUE ZUS, gdzie dostępny jest specjalny kreator wniosków o świadczenia w ramach „Dobrego Startu”. We wniosku, oprócz danych osobowych, trzeba podać m.in. numer rachunku bankowego, adres e-mail oraz numer telefonu. Kiedy świadczenie zostanie przyznane, osoba składająca wniosek otrzyma odpowiednią informację w skrzynce odbiorczej na PUE ZUS.

Warto również pamiętać, że wniosek o świadczenie w ramach programu „Dobry Start” można też składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej – dla wielu osób będzie to znacznie wygodniejsze. Możliwe jest również złożenie wniosku o 300 plus za pośrednictwem portalu Emp@tia. Podobnie jak w przypadku wniosku składanego przez PUE, tak i przy pozostałych metodach informacja o przyznaniu świadczenia trafi ostatecznie do skrzynki PUE.

Nie da się jednak ukryć, że obecnie za 300 zł będzie można kupić znacznie skromniejszą wyprawkę niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Rodzice nie mają jednak co liczyć na waloryzację świadczenia – zwłaszcza, że na razie rząd nie zamierza podwyższać nawet 500 plus w ramach swojego sztandarowego programu.