Polacy za granicą wariują za kierownicą – 320 000 wykroczeń drogowych w 2015 roku

Moto Zagranica Dołącz do dyskusji (126)
Polacy za granicą wariują za kierownicą – 320 000 wykroczeń drogowych w 2015 roku

Polacy poza granicami kraju potrafią narozrabiać, popełnili aż 320 000 wykroczenia drogowe.

Na początku 2014 roku został uruchomiony Krajowy Punkt Kontaktowy, unijny projekt, pozwalający na wymianę danych z podobnymi systemami w innych krajach. Najczęściej dotyczy to mandatów wystawianych za wykroczenia drogowe popełniane przez naszych rodaków poza granicami Polski.

Do KPK wpłynęło w tym roku bardzo dużo, bo aż 320 000 zapytań dotyczących danych kierowców, którzy popełnili wykroczenia drogowe, głównie z Francji – 142 000, Niemiec – 129 000 i Austrii 37 000. Najczęściej chodzi o drobne wykroczenia, w tym przekroczenia prędkości. Niestety w wielu krajach nie przewiduje się tolerancji w takim zakresie, jaki jest w Polsce.

Problemem jest także odmienność przepisów, które pozwalają, inaczej niż w Polsce, korzystać z ukrytych fotoradarów. Spora część mandatów wystawiona jest za przekroczenie prędkości zmierzone przez odcinkowe pomiary prędkości, do których jeszcze większość naszych kierowców nie jest przyzwyczajona, a identyczne kary są za przekroczenie prędkości do 20 km/h ponad limit.

Podobno niektóre wezwania są nieco absurdalne, gdyż, jak donosi Gazeta Prawna, zdarzało się, że kierowcy flotowi jeżdżący po Europie ciężarówkami, otrzymywali wezwanie do zapłaty mandatu za wykroczenie, którego podobno się dopuścili w danym miejscu, a z ich dokumentów potwierdzanych wskazaniami zapisów na tachografach wynikało, że byli w zupełnie innych krajach. Jednym słowem, warto wszystko sprawdzić, zanim zapłacicie mandat za wykroczenia drogowe popełnione poza Polską.

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy związane z mandatami za wykroczenia popełnione za granicą Polski i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.