Rynek pracy ulega nieustannym przemianom. Co jakiś czas eksperci wskazują nowe „zawody przyszłości”, czyli zawody, których przedstawiciele nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy w ciągu najbliższych kilku czy kilkunastu lat. Z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego „Future of Jobs 2025” wynika, że pięć profesji powinno cieszyć się w najbliższym czasie szczególnym poważaniem.
5 zawodów przyszłości według raportu Światowego Forum Ekonomicznego
Według autorów raportu „Future of Jobs 2025” do 2030 r. ma powstać aż 170 milionów nowych miejsc pracy – głównie w takich sektorach jak medycyna, edukacja czy energia. Jednocześnie zniknąć ma ok. 92 milionów stanowisk (m.in. w branży produkcyjnej czy logistyce, choć nie tylko), co oznacza, że „netto” przybędzie ok. 78 milionów stanowisk. W teorii to dużo; w praktyce nie należy zapominać o tym, że ludzi cały czas przybywa, a na rynek pracy wchodzą kolejne pokolenia. Z drugiej strony – społeczeństwa (przynajmniej europejskie i amerykańskie) starzeją się, a coraz więcej osób przechodzi na emeryturę.
Dla wielu osób najbardziej interesujące jest jednak, jakie zawody są obecnie uznawane za zawody przyszłości i kto ma największe szanse na stabilne zatrudnienie w kolejnych latach. Zdaniem autorów raportu można wskazać na takie zawody jak:
- analitycy i specjaliści ds. big data,
- specjaliści ds. AI i uczenia maszynowego,
- eksperci ds. zrównoważonego rozwoju,
- specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa,
- pracownicy opieki zdrowotnej i zdrowia psychicznego (pielęgniarki, opiekunowie, terapeuci).
Warto też zaznaczyć, że autorzy raportu wskazali również tzw. zawody wschodzące – czyli takie, których nie ma jeszcze na rynku, ale najprawdopodobniej pojawią się w najbliższym czasie (lub już zaczynają się pojawiać). Mowa np. o specjalistach ds. etyki AI, ale też o inżynierach projektujących rozwiązania mające na celu walkę ze zmianami klimatycznymi czy o kreatorach doświadczeń wirtualnej rzeczywistości (AR/VR).
W jakich zawodach zapotrzebowanie na pracowników ma natomiast spadać? Według autorów raportu, chodzi o pracowników poczty, kasjerów, osoby zajmujące się wprowadzaniem danych, asystentów pracujących w administracji, a nawet grafików czy księgowych. Można się domyślać, że będzie mieć to związek z automatyzacją pewnej grupy zadań.
Jakie umiejętności będą w cenie?
Interesujące jest jednak nie tylko to, jakie zawody są obecnie uważane za zawody przyszłości, ale też to, jakie umiejętności i kompetencje będą szczególnie poszukiwane przez pracodawców. Jak wynika z raportu, mowa m.in. o kreatywności, analitycznym myśleniu, elastyczności, ale też – biegłej znajomości narzędzi AI. Wszystko wskazuje zatem na to, że osoby, które chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, powinny rozważyć naukę wykorzystywania sztucznej inteligencji do codziennych obowiązków.