500 plus jakie znamy może się skończyć. W zamian rząd rozważa wprowadzenie bonów

Gorące tematy Rodzina Dołącz do dyskusji (844)
500 plus jakie znamy może się skończyć. W zamian rząd rozważa wprowadzenie bonów

Minister rozwoju Jadwiga Minister Emilewicz zapowiada zmiany. W programie „Money. To się liczy” poinformowała o możliwości modyfikacji w programie 500 plus. Jako przyszłość widzi zmianę typu świadczenia, zmieniając wypłatę pieniężną na bon 500 plus, podążając za przykładem niedawno wprowadzonego Polskiego Bonu Turystycznego.

Bon 500 plus: świadczenie w formie gotówki to przeszłość?

Świadczenie 500 plus jest programem państwowym, wypłacanym na każde dziecko w rodzinie. Program wprowadzono w 2016 roku. Program ma pomagać rodzinom w wychowywaniu dzieci przez comiesięczne świadczenia. 500 plus było wypłacane w formie pieniężnej, choć zgodnie z tym co mówi minister Emilewicz, może się to zmienić. Jak mówi

Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. – Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca

Jak pamiętamy, podstawowym celem programu 500 plus miało być zwiększenie dzietności wśród Polaków. Niestety, program nie przynosi już spodziewanych efektów – liczba urodzeń w 2019 r. znowu spadła, czemu winny może być wzrost kosztów życia. W obecnych czasach zapomoga w kwocie 500 zł jest tylko wsparciem pozornym, wobec wzrostu kosztów.

Bony turystyczne i bon 500 plus

W tym tygodniu odbyła się konferencja prasowa w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego. Podczas tej konferencji dowiedzieliśmy się, że bon można już aktywować. Polski Bon Turystyczny miał udany start, a dzięki temu minister Emilewicz zapowiedziała możliwość wprowadzenia tej formy świadczenia również do innych programów, zaczynając od świadczenia rodzinnego 500 plus.

Bon 500 plus już w sierpniu?

Jest to mało prawdopodobne. W sierpniu zaplanowane jest spotkanie z Gertrudą Uścińską, szefową ZUS, nie zostały podjęte jeszcze żadne kroki do wykonania zmian. Na spotkaniu ma być poruszona kwestia, które z kolejnych świadczeń mogłoby być realizowane przy pomocy platformy ZUS PUE. Platforma, oprócz 500 plus miałaby obsługiwać również inne świadczenia socjalne. Sama szefowa ZUS wypowiada się pozytywnie o możliwości wprowadzenia świadczeń w formie bonów. Monitoring bonu turystycznego ma pozwolić na skontrolowanie jak sprawdzają się świadczenia w tej formie.

Czy platforma ZUS podoła od strony technicznej?

Wiadomo, że państwowe platformy nie cieszą się stabilnością. To dobrze, że ZUS chce w większości przejść na działania internetowe. Pytanie, czy system teleinformatyczny ZUS będzie w stanie wytrzymać obciążenie. Już teraz wiadomo o milionie nowych użytkowników, którzy założyli konto na platformie ZUS w związku z uruchomieniem bonu turystycznego. Warto się zastanowić czy ZUS na czas przygotuje dobre zaplecze informatyczne. A jak wiemy, w ostatnim czasie platformy państwowe niezbyt dobrze radzą sobie z obciążeniem.