Firmy muszą przygotować się na kolejne zawirowania – tym razem z nowym plikiem JPK i mechanizmem podzielonej płatności w roli głównej

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (29)
Firmy muszą przygotować się na kolejne zawirowania – tym razem z nowym plikiem JPK i mechanizmem podzielonej płatności w roli głównej

Obecnie przedsiębiorcy, wystawiając fakturę, dodają na niej adnotację o zastosowaniu split payment za każdym razem, gdy skorzystali z tej metody płatności. I to niezależnie od tego, czy w przypadku danej transakcji zastosowanie MPP było obowiązkowe czy też nie. Od października będzie musiało się to jednak zmienić. To pociągnie za sobą konieczność dodatkowego analizowania transakcji i stworzy większe pole do popełniania błędów.

Adnotacja mechanizm podzielonej płatności: firmy muszą przygotować się na nowe obowiązki

W przypadku niektórych płatności obowiązuje obowiązkowy split payment. W innych jednak przedsiębiorcy i tak decydują się na wykorzystanie tej metody. I w jednym i w drugim przypadku na fakturze pojawia się adnotacja: mechanizm podzielonej płatności. Nie jest to obecnie błąd, a w ten sposób przedsiębiorcy zabezpieczają się na wypadek ewentualnych sankcji. Jest to poniekąd działania „na wszelki wypadek” w przypadku faktur, które wcale nie musiałyby mieć tego oznaczenia. Inna sprawa, że przedsiębiorcy zaoszczędzają sobie tym mnóstwo czasu i pracy. Nie muszą analizować transakcji i rozstrzygać, czy trzeba było w ich przypadku zastosować obligatoryjnie split payment czy też nie. Wkrótce jednak ma się to zmienić i firmy nie uciekną już od tego obowiązku.

Nowy JPK_V7 zmieni praktykę dodawania adnotacji

Od 1 października wchodzi w życie – przekładany już ze względu na epidemię – nowy plik JPK_V7 dla wszystkich przedsiębiorców. To właśnie on wymusi na firmach gruntowne analizowanie przeprowadzanych transakcji. Dla potrzeb raportowania w JPK_VAT konieczne będzie, by adnotacja „mechanizm podzielonej płatności” znajdowała się wyłącznie na tych fakturach, które dotyczą transakcji obligatoryjnie objętych split payment.

Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, jest jeszcze jeden problem związany z adnotacją. Ma ona dotyczyć transakcji, czyli dostawy towarów lub usług, jeśli wartość faktury wynosi co najmniej 15 tys. zł, a towary i usługi są objęte załącznikiem nr 15 do ustawy o VAT. Co jednak w sytuacji, gdy na tej samej fakturze część towarów i usług nie będzie objęta obowiązkowym split paymentem? Przedsiębiorca i tak zastosuje mechanizm podzielonej płatności, ale czy powinien umieszczać na fakturze stosowną adnotację, czy też nie? MF wskazuje, że niezależnie od tego, czy obowiązkowy MPP dotyczy wszystkich pozycji na fakturze, czy też nie, firma ma obowiązek dodania odpowiedniej adnotacji. W pliku JPK_V7 trzeba będzie przypisać kod MPP.

To wszystko będzie wymagało od przedsiębiorców (a zazwyczaj ich księgowych) dużej czujności i dodatkowych analiz. Najlepiej, jeśli już teraz przedsiębiorcy zaczną wprowadzać odpowiednie procedury wewnętrzne dotyczące analizy transakcji. Warto przy tym pamiętać, że konieczna będzie poprawna klasyfikacja i oznaczenie towarów i usług. To może z kolei wymagać połączenia sił wielu osób z zespołu – m.in. osób zajmujących się księgowością i specjalistów zajmujących się określonymi towarami lub usługami.