Agata Wróbel jest za młoda na emeryturę olimpijską więc musi prosić fanów o pomoc w internecie

Społeczeństwo dołącz do dyskusji (17) 14.01.2019
Agata Wróbel jest za młoda na emeryturę olimpijską więc musi prosić fanów o pomoc w internecie

Udostępnij

Tomasz Laba

 

Osiągasz sukcesy, jesteś na ustach całego świata. Złoto, medale i wieczna chwała w annałach sportu. Tak właśnie według opinii publicznej wygląda życie sportowca, który osiąga zwycięstwa. Potem następuje koniec kariery i świat o nim zapomina.

Agata Wróbel, niegdyś najsilniejsza kobieta świata, wielokrotna mistrzyni świata i medalistka olimpijska w podnoszeniu ciężarów wystosowała błagalny apel o pomoc. Ze względów zdrowotnych była zmuszona przedwcześnie zakończyć kwitnącą karierę i wtedy słuch po niej zaginął. To niestety bardzo często się dzieje w przypadku sportowców, zwłaszcza tych, którzy uprawiają mniej popularną dyscyplinę sportu.

Agata Wróbel – zbiórka na nowy start

Agata Wróbel jest srebrną medalistką olimpijską z Sydney oraz brązową medalistką. Mogłoby się wydawać, że jej finanse są dość bezpieczne – w końcu medalistom olimpijskim przysługuje emerytura olimpijska. To potoczna nazwa na świadczenie wypłacane sportowcom, którzy rozsławili dobre imię Polski na arenach i stadionach całego świata. W dyskusji o zwycięzcach często pada pytanie ile pieniędzy za medal otrzymuje sportowiec? W przypadku Agaty Wróbel można mówić o pechu, ponieważ jest za młoda na otrzymanie tego świadczenia. Emerytura olimpijska przysługuje sportowcom, którzy ukończyli 40 lat.

Właśnie dlatego pani Agata Wróbel wystosowała rozpaczliwy apel do swoich fanów. Uruchomiła zbiórkę na platformie crowdfundingowej, gdzie prosi o wsparcie.

Nagla smierć mojej mamy w 2016 r. Jest czymś, czego wciąż nie moge zaakceptować po dzien dzisiejszy.Choruje na cukrzycę i mam neuropatię cukrzycową, która powoduje ciągły ból w moich rękach i stopach .Muszę codziennie przyjmować silne środki przeciwbólowe Koszty tych leków są kolejnym obciążeniem .Gleboka depresja leki napady paniki towarzysza mi codziennie.Szukam pomocy, aby móc stanąć na nogi splacic zobowiazania odnalezc siebie sprzed lat .Kazdy ma swoje problemy choroby dobre zle dni,kazdy ma swoja historie zycia ktorej nie da sie opowiedziec w parunastu zdaniach.Wiem, że miałam wielu fanów, gdy rywalizowałam na pomoscie jeśli niektórzy z nich to widzą i czują, że chcieliby mi pomoc i przekazać nawet najmniejszą kwotę, byłabym bardzo wdzięczna.Nie wiem czy moja glowa wytrzyma to upokorzenie ale kilku przyjaciol ktorzy chcieli mi pomoc jak tylko mogli (a ja nie potrafilam przyjac pomocy) powiedzieli ze ja tez mam prawo o nia poprosic

Za kilka lat Agata Wróbel uzyska prawo do emerytury olimpijskiej. Dzięki temu na jej konto miesięcznie będzie wpływać kwota około 2600 zł netto.

Aktualizacja

Czytelnik zwrócił uwagę na ciekawy fakt. Otóż okazuje się, że Agata Wróbel jak najbardziej jest uprawniona do otrzymania emerytury olimpijskiej. Obecna emerytura olimpijska zarezerwowana jest dla sportowców, którzy ukończyli 40 lat. Jej podstawą jest ustawa o sporcie, która weszła w życie w 2010 roku. Wcześniej obowiązująca ustawa o sporcie kwalifikowanym przewidywała niższy wiek dla medalisty olimpijskiego uprawniający do otrzymania świadczenia. Zgodnie z art. 85 ust. 4 ustawy o sporcie

Przyznanie świadczeń pieniężnych ze środków budżetu państwa dla osób, które zdobyły medal na igrzyskach olimpijskich, które odbyły się przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, następuje na podstawie przepisów dotychczasowych, z tym że art. 38 ust. 1 pkt 5 ustawy uchylanej w art. 93 pkt 2 nie stosuje się.

Wynika z tego, że Agata Wróbel uzyskała prawo do otrzymania emerytury olimpijskiej w dniu swoich 35 urodzin.